Autor je ekonóm a prognostik SAV
Kto si požičal peniaze, mal by ich vrátiť. Pravda, pokiaľ na to má. Dnes už väčšina ekonómov pri pohľade na grécky dlh vo výške 175 precent hrubého domáceho produktu uznáva, že Grécko svoj dlh nedokáže zaplatiť v plnej miere. Časť dlhu bude potrebné odpísať, aby si ekonomika vydýchla a dokázala vytvárať aj iné hodnoty, ako sú splátky istiny a úrokov. Existuje však aj názor, že akýkoľvek odpis dlhu je len darčeková poukážka pre gréckych marxistov, ktorí ju radi premenia na dôchodky a platy v štátnej správe.
Lepšie podmienky dlhu
Faktom je, že Grécko má mimoriadne výhodne úročenie dlhu. Preto splátky úrokov neprevyšujú 2,5 percent gréckeho hrubého domáceho produktu. To je menej, ako je to v prípade Talianska či Španielska. Grécko má navyše aj veľmi výhodnú splatnosť dlhu. Priemerná splatnosť dlhu Grécka je 16,5 roka, čo je dvojnásobok splatnosti dlhu Nemecka či Talianska.
Ak má teda Grécko výhodné úroky a splátky dlhu môže rozložiť na dlhý čas, v čom je teda problém? Prečo mu treba odpustiť dlh, kým Taliani a Španieli ho musia splácať? Nuž, okrem úrokov musí Grécko splácať aj istinu. Celkové náklady na splátky istiny a úrokov by v tomto roku mali dosiahnuť 37,5 miliardy eur. A to už nie je 2,5 percenta ale 21 percent gréckeho HDP.
Hneď sa ponúka argument, že aj Taliansko, Španielsko či Slovensko musia okrem úrokov splácať aj istinu. To je pravda. Ale podobne ako Grécko, ani Taliansko, Španielsko, Slovensko istinu v skutočnosti nesplácajú. Len si na jej splátky znovu požičiavajú na svetových finančných trhoch. A v tom je zásadný rozdiel medzi Gréckom a ostatnými vyspelými krajinami. Kým Taliansko, Španielsko, Slovensko či Nemecko si na refinancovanie starého dlhu dokážu požičať na finančných trhoch, Grécku už požičajú len európske inštitúcie.
Prečo Grécku trhy neveria?
Prečo sú finančné trhy ochotné požičať trebárs Španielsku, no Grécku nie? Typická odpoveď smeruje na politickú nestabilitu a spôsob komunikácie gréckej vlády s veriteľmi. Politické problémy sú vážnou prekážkou pre požičiavanie peňazí. Existuje však ešte vážnejší dôvod, a tým je neschopnosť gréckej ekonomiky vyprodukovať dosť peňazí na splátky dlhu aj úrokov. Grécko nielenže nemá peniaze, ale je aj insolventné.