SME

Trópy, atómový kufrík Penty a spravodlivosť Matovičovi

Trópy, atómový kufrík Penty a spravodlivosť Matovičovi

Land Rover v Nitre. Treba len veriť, že v ďalšej kríze – ktorá sa už valí z Číny – na monokultúrny priemysel nezareveme.

TEXT: Peter Schutz

[content type="longread-pos" pos="left"]

Píše Peter Schutz, komentátor denníka SME.

[/content]

Udalosť týždňa I

Subtrópy na Slovensku. Jasot infantilných rozhlasových moderátorov nad vydareným letom rušilo len húkanie sanitiek, čo zbierali po uliciach omdlievajúcich spoluobčanov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Z Čane viezli jedného rovno na pitvu po tom, čo sa pod vplyvom alkoholu upražil na otvorenom slnku. Komentátorovi nejde do hlavy jedno: Čo už je dobré na 38 stupňoch Celzia? Že by kondičný tréning na peklo?

Udalosť týždňa II

Land Rover v Nitre. V licitácii úľav a stimulov Fico preplatil Poliakov, za čo zožal „standing ovation“ na otvorenej scéne, hoci je zrejmé, že kdesi existuje hranica, nad ktorou už investor – aj keby sa volal rovno Microsoft či Apple – nestojí za tú cenu.

Keďže z podpory urobil – zatiaľ – utajovanú skutočnosť, my si dajme tip v pásme 250 - 300 miliónov. Poliaci, ktorí vládnu nominálne násobným rozpočtom, radšej vycúvali zo súboja s tučným slovenským mešcom.

Prednosti i temnejšie stránky štvrtej automobilky sú prežutou témou. Treba len veriť, že v ďalšej kríze – ktorá sa už valí z Číny - na monokultúrny priemysel nezareveme.

Udalosť týždňa III

Razia u Matoviča. Mravné poučenie, že kto akými zbraňami zachádza – tajné nahrávanie – takými aj schádza, z toho vyvodzovať veľmi nemôžeme.

Scenár komplotu policajtov a oligarchov, o ktorom hovoria s Lipšicom obaja, nie je totiž jediný, ktorý mohol riadiť kroky Národnej kriminálnej agentúry.

Verzia, že akýsi veľmi horlivý policajt prepol strunu, vyzerá o čosi pravdepodobnejšie než tie s Ficom, Pentou a Procházkom už len preto, lebo do komisára Cattaniho Matovičovi chýbajú proporcie.

Možné je aj to, že v účtovníctve RegionPressu naozaj čosi konkrétne hľadali.

To „konkrétne“ je dôležité, lebo ak išli naslepo - akože „na čosi už len naďabíme“ -, je to takmer na demisiu policajného prezidenta.

Správny krok

Prezident požiadal Ústavný súd, aby vyložil kompetencie hlavy štátu pri vymenúvaní ústavných sudcov. K sťažnostiam skupiny Sopoliga a spol., ktoré súd zúradoval ako opodstatnené, totiž pridal – podľa Kisku, resp. Mazáka - rozličné výklady.

Použiť ako vzor prípad Čentéš ÚS Kiskovi ústne nezakázal, ale písomne už áno.

Treba veriť, že vo verdikte, ktorý zaiste padne tak do troch rokov, sa veľactené plénum vyjadrí nerozporne. Tak, aby rozumela aj prezidentská kancelária, nielen dvorní právnici Smeru.

Podcenená udalosť

Samoľúby miliardár a požehnanie médií Donald Trump prežil v pohode prvú prezidentskú debatu republikánov. Hoci – okrem iného – zaútočil nevyberane (aj) na moderátorku.

Najpodstatnejší politický odkaz z diskusie je, že ak Trump nezíska nomináciu, pôjde do volieb ako nezávislý. Chladiť šampanské u Clintonovcov (demokratov) by teda aj pomaly mohli, keďže pre stredových a nezávislých voličov, ktorí napokon rozhodnú, je tento chlapík neprijateľný.

Hovoria to teda americkí komentátori, žiaľ, tí istí, ktorí po Trumpovom výpade proti McCainovi (spochybnil jeho hrdinstvo vo Vietname) veštili, že sa odpísal.

Isteže, do nominačného kongresu je veľmi ďaleko, ale ak sa malý Bush, Marco Rubio, Ted Cruz a ďalší budú vyhýbať konfliktu s Trumpom, dolu ho nedajú.

Mediálne okienko

Náš milý a zlatý chlebodarca – ruky bozkávam – investičný guru Penta kúpil Vltava-Labe-Press, vydavateľa Denníka (titul s vyše stotisícovým nákladom).

Týmto sa zavŕšil proces združovania českej tlače do oligopolu česko-slovenských multimilionárov, v priebehu ktorého všetci cudzí kapitalisti (fuj!) z novinového trhu zdrhli.

Partner Penty Marek Dospiva komentoval obchod – okrem iného - aj slovami, že konečne majú atómový kufrík, takže konkurencia si už nedovolí na Pentu „iracionálne“ vyskakovať. Ešteže tak.

Psycho

Druhý muž Babišovho hnutia ANO Faltýnek navrhol pre kandidátov strany do volieb psychotesty, aby sa tak predišlo vzburám a pučom, aké nedávno postihli ANO na radniciach v niektorých mestách.

Premisa, že kto sa postaví proti Babišovi, nemôže byť duševne vyrovnaný, vyzerá celkom pevne, len je otázka, či by z poslaneckého klubu ANO po selekcii na psychologickej rampe zostalo čosi viac než pražské kvarteto. (Kto nerozumie, je to narážka na normalizačný vtip: Viete čo je to pražské kvarteto? Symfonický orchester po previerkach.)

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Politický komentátor denníka SME. Pôsobí v Košiciach. Publikoval vo viacerých médiách na Slovensku aj v Česku.

Čítajte ďalej

Nebezpečenstvo (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky)


6. dec

Kto šetrí na svetle (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


5. dec

Stačí nechať krátko pôsobiť (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


4. dec

Realistické prianie (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


1. dec

Zakaždým presne (Hej, ty!)

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


30. nov

Oprávnená pochybnosť (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


29. nov
SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu