SME

Naše domovy sú preplnené

Naše domovy sú preplnené

Je zbavovanie sa vecí cestou k čistej mysli alebo chybným krokom proti našej historickej skúsenosti? A čo na to Japonci?

TEXT: Eva Borušovičová

[content type="longread-pos" pos="left"]

Píše Eva Borušovičová, scenáristka a režisérka.

[/content]

P redstavte si tehlu. Máte? Vezmite si papier a pero a v priebehu piatich minút napíšte, na čo všetko sa tá tehla dá použiť. Zapojte predstavivosť a improvizujte. Nie je to nezmysel. Je to jeden z divergenčných testov, ktorý vám pomôže odhaliť, koľkými rôznymi smermi sa dokáže vydať vaša myseľ, aká je kreatívna a schopná hľadať originálne riešenia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ja som za päť minút vymyslela 17 rôznych použití tehly, čo nie je zlý výsledok, ale mňa moja predstavivosť živí. Ak by som tento test dala svojim starým rodičom, myslím, že by našli tých použití aj 30. A vaši rodičia a starí rodičia rovnako. Ich schopnosť improvizovať a použiť čokoľvek na množstvo spôsobov prerástla nad učebnicový štandard. Dôvodom je vojna a štyridsať rokov prežitých v reálnom socializme. A preto to v našich domácnostiach vyzerá tak, ako to vyzerá.

Veci pre istotu a ďalší domáci maskoti

Desať metrov bublinkovej fólie. Starý, no ešte použiteľný špagát. Korkové zátky, ešte stále k svetu. Rúrky. Trebárs plastové. Alebo kovové. To je jedno. Nič z toho nepotrebujeme, ale čo ak raz budeme? Vtedy budeme radi, že to nemusíme zháňať. Takže odložiť. Skladovať. Nefungujúca práčka? Raz ju možno niekto opraví. Alebo použije bubon ako kvetináč, plechy ako základ pre motokáru, hadice na niečo, na čo sú treba hadice.

Nie neblúznim, len sa snažím naznačiť, prečo sú naše domovy také prepchané. Prevzali sme prístup k veciam od svojich predkov, ktorí - odchovaní povojnovými časmi a plánovaným hospodárstvom - vedeli, že nič nedostať, dostupné veci sa zo dňa na deň stávajú nedostatkovými a všetko sa zíde. Dokázali improvizovať a z niekoľkých približne vyhovujúcich súčiastok vyrobiť niečo, čo takmer dokonalo spĺňalo účel.

Môj starý otec vedel vyrobiť prakticky čokoľvek z vecí, ktoré mal doma. Moja babička mohla vstať o polnoci a nakŕmiť tridsaťčlennú skupinu neohlásených hostí. Moja mama zvládla spichnúť niekoľko karnevalových kostýmov alebo kompletnú výpravu bábkového predstavenia z večera do rána, stačilo jej len otvoriť skrine a sadnúť k šijaciemu stroju.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Čítajte ďalej

Mikuláš (Hej, ty!)

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


10 h

Nebezpečenstvo (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky)


6. dec

Kto šetrí na svetle (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


5. dec

Stačí nechať krátko pôsobiť (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


4. dec

Realistické prianie (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


1. dec

Zakaždým presne (Hej, ty!)

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


30. nov
SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu