Autor je novinár, scenárista a aktivista
Pod titulkom „Naši najlepší zákazníci“ uverejnil elitný nemecký týždenník Die Zeit 30. júla článok, ktorý vyvolal veľkú pozornosť. Zverejnil totiž fakty okolo štruktúry gréckeho dlhu, o ktorých sa počas ostatného pol roka príliš nahlas nehovorilo.
V Aténach každý rok 25. mája defilujú pred parlamentom stovky tankov, ponad Akropolu prelietajú hlučné letky bojových stíhačiek. Aj tohto roku, takto nákladne, oslávilo Grécko už 196. výročie nezávislosti od Osmanskej ríše. Medzi tankmi dominovali Leopardy 2, momentálne najlepšie a najdrahšie tanky svojho druhu na trhu. Na armáde Gréci nikdy nešetrili.
Nijaký štát EÚ nevydal v minulých rokoch (vzhľadom na výšku HDP) viac peňazí na zbrane. Nijaký štát na svete nemá vzhľadom na počet obyvateľov toľko vojakov. V stupni militarizácie patrí Grécko medzi svetovú špičku: je na deviatom mieste. Pred všetkými štátmi NATO!
Štatistika to dokazuje: pred pätnástimi rokmi pripadlo na grécku armádu každoročne 6 miliárd, o osem rokov neskôr už 8 miliárd eur. V tom istom roku predstavoval priemer výdavkov na armádu členských štátov NATO 1,7 %, Gréci vydelili 3,1 % HDP. V rokoch 2005 až 2009 patrilo Grécko medzi piatich najväčších dovozcov zbraní na svete. (Na webe sa v tých rokoch dali nájsť aj oveľa vyššie údaje o výdavkoch na grécku armádu.)
Nákupy zbraní vykrývala grécka vláda zväčša pôžičkami na vysoký úrok. Úvery poskytovali najmä nemecké a francúzske banky. Tieto výdavky sa významne podieľajú na zadlžení krajiny. Ako vieme, splácanie gréckych dlhov potrvá roky. Na úkor väčšiny obyvateľov: znižujú sa platy, dôchodky, zvyšujú dane, prebieha masívna privatizácia... Armády sa to však zatiaľ príliš netýka. A čuduj sa svete, ani Nemci počas nedávnych rokovaní tento zdroj prípadných úspor príliš nespomínali.
Na armáde sa šetriť nebude
Nečudo: grécka armáda vlastní (okrem viacerých modelov z iných štátov) vyše 1000 v Nemecku vyvinutých tankov Leopard 1 a Leopard 2. Dohromady 1622! Pritom Bundes〜wehr využíva dnes iba 240 leopardov. (Pre Ukrajinu sa ich počet čoskoro zvýši asi o 100 kusov.)
Gréci majú zo všetkých krajín EÚ najviac bojových tankov. Nemeckí zbrojári, najmä Krauss-Maffei Wegemann či Rheinmetall, mali pri každej dodávke miliardové zisky. Vlani kúpili Gréci od Rheinmetallu muníciu pre leopardy za 52 miliónov eur. (Pre dokázanú korupciu však musela firma zaplatiť 37-miliónovú pokutu. Vo väzení pre korupciu pykajú aj viacerí úradníci gréckeho ministerstva obrany.)
Gréci nakupujú zahraničné zbrane od konca druhej svetovej vojny: na začiatku studenej vojny najmä tanky a stíhačky z USA. V roku 1952 vstúpilo Grécko do NATO. V tom čase sa skončila dlhoročná občianska vojna komunistických partizánov (podporovala ich najmä Juhoslávia) a regulárnej gréckej armády.