SME

Rozklad na pokračovanie a ako nás krach Belize ohrozuje

Rozklad na pokračovanie a ako nás krach Belize ohrozuje

Video zo zásahu kukláčov proti adoptovanému väzňovi z Guatánama je ďalšie zo série letných zlyhaní štátu na najvyššej úrovni.

TEXT: Peter Schutz

[content type="longread-pos" pos="left"]

Píše Peter Schutz, komentátor denníka SME.

[/content]

Udalosť týždňa I

Tretí grécky bailout. Rýchly konsenzus ministrov financií, ktorý 86 miliárd odklepol, je ticho pred búrkou, keďže veriteľská línia nie je jednotná.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Menový fond – huckaný Obamom – vydiera Nemecko, že sa nezúčastní na treťom kole (má dať asi 16 miliárd), ak súčasťou procesu nebude odpis (časti) dlhu. Vo Washingtone (aj inde, samozrejme) pritom dobre vedia, že je to neschodné po prvé právne – museli by sa prepisovať základné zmluvy – a po druhé politicky, keďže voliči na severe na čele s nemeckými by svojich politikov defenestrovali.

Tlak Obamu, Lagardovej a spol. na kolektivizáciu dlhu na federálnom princípe je iracionálny, keďže štartuje rozpad eurozóny od severu.

Odpis dlhu je racionálna súčasť riešenia, ale možná iba vtedy, ak Grécko vyženú (vystúpi) z eurozóny. A na to niet právnej cesty, ak teda ECB nezloží helénske banky zatvorením kohútikov. Prečo tlačia na ten odpis dlhu?

Rozkol medzi MMF a EÚ si nikto súdny nemôže želať a fond je morálne zodpovedný za celú anabázu, keď osobne Strauss–Kahn uhovoril Merkelovú na prvý bailout.

Udalosť týždňa II

„Informáciou“ o účte na Belize udelil Matovič svojej afére s rodinnou firmou ozaj divokú rotáciu. V úvodzovkách („informáciou“) preto, lebo konto so 675 miliónmi je básnická fikcia so snahou vytvoriť analógiu s anonymom, ktorý udal na prokuratúre krátenie DPH v jeho firme.

Keďže, samozrejme, Fica ani Svetlanu orgány činné v trestnom konaní vyšetrovať nikdy nezačnú, dať do kontrastu prístup k sebe a premiérovi, čiže upozorniť na politické služobníctvo a manipuláciu polície a prokuratúry bolo od Matoviča šikovné i žiaduce.

Cucať z prsta pod krytím anonyma je však za čiarou etiky marketingového ťahu. Keby sa metóda „našiel som ráno na stole“ udomácnila v politickom zápase, ten by sa zvrhol na thajský box, kde by sa medzi pravdami verzus polopravdami, lžami a fikciami zotreli všetky hranice ako na ruskom internete.

To nemôže byť cieľom, ešte aj keď úctyhodným motívom je sebaobrana opozičného politika proti mocenskému zneužívaniu orgánov štátu v politickom zápase.

Podcenená udalosť

Vyhlásenie MMF, že bankrotom najohrozenejšími krajinami sú – v tomto poradí – Ukrajina, Bielorusko, Argentína, Jamajka, Belize, Venezuela a Grécko.

Pre Slovensko z toho vyplývajú dve hrozby. Po prvé Ukrajina, kde bankrot môže spustiť sociálne vzbury, čo vyústi do utečeneckej vlny via Vyšné Nemecké.

Po druhé, ak skrachuje Belize a budú zavedené kapitálové kontroly, Fico sa nedostane k peniazom na svojom účte, čo by pocítil nielen sociálny status jeho rodiny, ale i financovanie kampane Smeru. A to by už – každý uzná – bola veľká rana pre Slovensko.

Rozklad štátu

Video zo zásahu kukláčov proti adoptovanému väzňovi z Guatánama je ďalšie zo série letných zlyhaní štátu na najvyššej úrovni.

Po systematickom prepúšťaní mafiánov a korupčníkov (rezort justície), Berniniho diele vyvezenom za zlomok zlomkovej ceny (rezort kultúry) a bordeli v odvodoch živnostníkov (rezort financií) je nahrávka v al­Džazíre, ktorú sleduje každý poriadny džihádista (islamista) v EÚ i na Blízkom východe, totálne fiasko rezortu – tentoraz – vnútra.

O to viac, že s pravdepodobnosťou vyššou ako značnou platí domnienka, že video s raziou policajti Džazíre priamo či cez sprostredkovateľa predali.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Politický komentátor denníka SME. Pôsobí v Košiciach. Publikoval vo viacerých médiách na Slovensku aj v Česku.

Čítajte ďalej

Stačí nechať krátko pôsobiť (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


19 h

Realistické prianie (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


1. dec

Zakaždým presne (Hej, ty!)

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


30. nov

Oprávnená pochybnosť (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


29. nov

Ruský advent (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


28. nov

Katar 2022 (Hej, ty!)

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


27. nov
SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu