SME

Listy Oľge, dnes o Anne Kareninovej a závislosti od kníh

Listy Oľge, dnes o Anne Kareninovej a závislosti od kníh

Pred 26 rokmi som bol pri vydaní prvého čísla Dotykov, časopisu pre mladú literatúru a umenie. Reakcie boli kontroverzné, ale jednu si dodnes pamätám.

TEXT: Róbert Kotian

[content type="longread-pos" pos="left"]

Píše Róbert Kotian, moderátor
rozhlasovej diskusie
Dejiny.sk, spolupracovník
denníka Šport.

[/content]

P repáčte takú dlhú odmlku, ako však vraví klasický záhorský vtip, nebolo o čom. Približne takto som sa vám prihovoril pred 21 rokmi, keď to, o čom to vtedy bolo, tiež za veľa nestálo.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Napokon, boli dva týždne po noci skrátenej demokracie (tú si reálne pamätá už len staršia stredná generácia a viac) a triviálne zlo označovalo všetko ostatné nálepkou triviálneho dobra.

Odvtedy sme zistili, že aj tí „naši“ vedia – a ešte ako - podľahnúť pokušeniam moci a čoraz častejšie mi prichádza na um Pandorin príbeh s nádejou na dne skrinky, či bude koho si vybrať.

Kôň na poschodí, slepec vo Vrábľoch

Medzitým som sa potuloval kade-tade, ale veď viete, dobrí vtáci sa vracajú. Chvíľu som aj zvažoval, či ostať pri vašom pôvodnom pomenovaní Oľga, predsa len som vtedy dosť sebavedome zabrúsil do revíra Václava Havla (aj Jula Satinského, čo som však v tom čase ani len netušil), ale potom som uprednostnil klasické poznanie športových komentátorov a analytikov, že víťazná zostava sa nemení (azda nebude opäť príliš sebavedomý pocit , že táto zostava je víťazná).

Odpusťte teraz, Oľga, dlhší citát, ale keďže si pomáham Paľom Vilikovským, nech toto zneužitie ospravedlní očakávaný estetický účinok. Napokon, sama ste mi ho v akejsi chvíli ponúkli ako vhodnú interpretáciu vzťahu medzi literatúrou a životom (žijete viac v literatúre ako v reále, poznamenali ste, a ako samostatne zárobkovo činná osoba na voľnej nohe už trinásty rok, momentálne spolupracujúca s tromi médiami, som zostal aj trochu zaskočený).

„Existuje totiž taký jav, nazvime ho, povedzme, kolobeh života v prírode, a každý, kto pracuje s konkrétnymi, hmatateľnými vecami, každý okrem nejakého načisto odtrhnutého literáta... ale aby som ťa zbytočne neurážal: zaoberáš sa ešte stále literatúrou?“

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Čítajte ďalej

Nebezpečenstvo (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky)


6. dec

Kto šetrí na svetle (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


5. dec

Stačí nechať krátko pôsobiť (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


4. dec

Realistické prianie (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


1. dec

Zakaždým presne (Hej, ty!)

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


30. nov

Oprávnená pochybnosť (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


29. nov
SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu