Podozrievať čitateľov denníka SME z toho, že môžu byť negramotní, je už zo svojej podstaty nezmysel. Analfabet si noviny kúpiť nepôjde. Na druhej strane, žiaľ, neplatí, že ten, kto vie čítať, je zároveň funkčne gramotný. Čo nie je sofistikovaný pokus o to, ako ctených čitateľov uraziť, ale upozornenie na jednu z príčin toho, prečo si v diskusiách (najmä internetových) ľudia tak málo rozumejú. V poslednom čase – s tým, ako rastie mediálna dôležitosť pálčivých tém, ako sú utečenci, hrozby islamu, ruská propaganda a ďalšie – je to čím ďalej viditeľnejšie.
Hrôza, šok a čo s tým
Stručne (a laicky) povedané a prevedené na každodennú konzumáciu médií: funkčná negramotnosť je neschopnosť dočítať ďalej než za titulok a z neho si utvoriť jasnú predstavu o celom texte, neschopnosť vyťažiť z komunikovaného obsahu podstatu informácie. Aj vo vyspelých krajinách sa podľa štúdií OSN pohybuje funkčná negramotnosť v priemere medzi 10 až 20 percentami populácie. Niekde viac, niekde menej. Nie je dôvod, aby Slovensko (alebo Česko) bolo výnimkou.
Konkrétny príklad? Na slovenskom internete nedávno kolovala zaručená a náramne škandalózna správa o tom, že bývalá americká ministerka zahraničia a česká rodáčka Madeleine Albrightová získa od českej vlády grant 4,5 milióna korún (asi 166-tisíc eur) na štúdium bohemistiky v Glasgowe. Správa vierohodne odkazovala aj na príslušné vládne uznesenie, kde to skutočne bolo čierne na bielom. Kde je teda problém?