Autor je finančný analytik v XTB
Po krátkej pauze sa v Číne znovu zbláznili akciové trhy. Kým júnový výpredaj európske a americké burzy blahosklonne ignorovali, súčasný pád, zdá sa, zasiahol aj ich. Americký S&P500, najobchodovanejší akciový index, stratil za päť obchodných seáns 11 percent a volatilita amerických akcií vystúpila na najvyššiu úroveň od finančnej krízy v roku 2009. Čo sa na trhoch deje a môže to mať závažnejší vplyv aj na zvyšok sveta?
Čína je jednoducho Čína
Ak sa budeme snažiť škatuľkovať Čínu podobne, ako západné ekonomiky, škaredo sa spálime. Čína je, jednoducho, iná a treba ju tak brať. Jednou z charakteristických vlastností tamojšieho akciového trhu je to, že je vzhľadom na HDP relatívne malý a má len veľmi málo spoločného so situáciou v reálnej ekonomike.
Od polovice minulého do polovice tohto roka vzrástol šanghajský akciový index o 150 percent a varovania pred bublinou prichádzali ako na bežiacom páse. Oprávnene. V júni stratili čínske akcie 30 percent a situáciu začala riešiť vláda s centrálnou bankou. Znižovali sa sadzby, zakazoval sa predaj akcií, zakladali sa štátne fondy, ktoré mali za úlohu nakupovať čínske akcie. Pomohlo to len na chvíľu a od minulého týždňa sú akcie znovu pod tlakom. Od polovice roka tak šanghajský index stratil viac ako 40 percent, čo sa niekomu môže zdať veľa. Medziročne je šanghajský index vyšší o 35 percent a stále tak patrí medzi najvýkonnejšie indexy na svete. Situácia sa teda normalizuje. Nič viac, nič menej.
Ekonomika sa spomaľuje, kríza nehrozí
Skutočným rizikom pre trhy nie je dianie na čínskom akciovom trhu, ale dianie v čínskej ekonomike. Dôvod je jednoduchý. Čína je ekonomický obor a jej problémy sa týkajú celého sveta. Mierne spomalenie pocítia predovšetkým obchodní partneri. Nemecko bude menej vyvážať, čo sa odrazí na jeho raste, ktorý bude následne ovplyvňovať rast v celej Európe atď.
Postupné spomaľovanie čínskej ekonomiky dnes skutočne pozorujeme, ale je zatiaľ relatívne mierne, takže je v Európe aj v USA úspešne kompenzované rastom domáceho dopytu. Svetlou stránkou čínskeho spomalenia sú navyše lacnejšie komodity, ktoré tento negatívny šok čiastočne kompenzujú a tak je vplyv na Európu a USA zatiaľ len veľmi mierny.
V prípade výrazného spomalenia by mal svet problém. Spomalenie čínskej ekonomiky sa totiž prejaví nielen na zahraničnom obchode, ale aj vo finančnom sektore. Zatiaľ čo v roku 2007 mali európske banky požičaných v Číne 200 miliárd dolárov, dnes je to 550 miliárd, čo je viac ako dvojnásobok toho, čo dlhovalo Grécko európskym bankám pred tým, než jeho dlh odkúpili ECB, MMF a európske záchranné fondy. Časť týchto úverov by zrejme bola stratová a banky by museli začať vytvárať rezervy na krytie strát. Čím väčšie straty, tým väčšia šanca, že sa banky dostanú do problémov a že ich bude musieť zachrániť štát.
Čínsky bankový sektor zatiaľ žiadne výrazné zhoršenie úverového portfólia nehlási, a hoci je rizík z dlhodobého hľadiska mnoho, žiadna podobná kríza v Číne momentálne nevzniká.
Prečo ten výpredaj v Európe a USA?
Toto je asi najväčšia záhada, na ktorú neexistuje jednoduchá odpoveď. Čína je rozhodne rozbuškou. Tiež v USA a Európe boli akcie relatívne drahé. Väčšina indexov sa tento rok dostala na svoje maximá a napríklad nemecký DAX, najobchodovanejší akciový index, sa tento rok vyšvihol nad 12 000 eur, takže počas prvého štvrťroka vyrástol o 28 percent. Je teda odkiaľ padať.