SME

Čínska polievka a exodus z knihy Mojžišovej

Čínska polievka a exodus z knihy Mojžišovej

Týždenník Wprost zverejnil dlhý zoznam akademikov, ktorí svoje tituly docenta získali na Slovensku.

Týždenník Wprost zverejnil dlhý zoznam akademikov, ktorí svoje tituly docenta – po poľsky doctor habilitowany – získali na Slovensku.

TEXT: Peter Schutz

[content type="longread-pos" pos="left"]

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Píše Peter Schutz, komentátor denníka SME.

[/content]

Udalosť týždňa I

Ropa pod 40 USD/barel a čierna čínska polievka. Je ešte skoro povedať, že je založené na celosvetový požiar rádu Lehman Brothers, ale po USA a eurozóne je na tretí diel svetovej krízy našliapnuté v Číne, ktorej štátom riadená imitácia kapitalizmu je na konci s trikmi aj s dychom.

Nejde „len“ o ohrozenie globálneho rastu, ktoré by malo inšpirovať už dnes všetkých financmajstrov k prepisovaniu rozpočtov – zdravíme, súdruh Kažimír.

Rusko, Venezuela, Irán, Irak – to všetko visí pre závislosť od ropy na šnúrke od čínskych gatí, nafúknutých na prasknutie od úverov, čo už nikto nesplatí.

Pokiaľ Peking utlmí sociálne vzbury, čínsky diel krízy nebude taký krvavý ako americký a vzrušujúci ako európsky, ale dlhý a chronický.

Udalosť týždňa II

Macedónsko-srbské kolo migračnej vlny. Nedá sa než opakovať, že pokiaľ bohatší a lepšie vybavený sever, ktorý je cieľom, nevystuží polofunkčné štáty južnej periférie základnou vybavenosťou na zvládanie-odrážanie návalu, exodus ako z druhej knihy Mojžišovej je nezastaviteľný.

Merkelová chce rýchle zjednotenie v azylovej a návratovej politike, čo je tentoraz rozumné, hoci ide o spevnenie integrácie.

Duchaprázdne eurokecy – teraz pozor – akože „treba hlavne preskúmať príčiny migrácie ľudí v krajinách ich pôvodu, napríklad občianska vojna v Sýrii, vývoj v Afganistane a situácia v krízových regiónoch Afriky“ (Federica Mogheriniová), naopak, nepomôžu ničomu.

Tá žena dočista lieta v oblakoch. Cieľom nie je hľadať vinníka, keďže celá ľavica, nositelia dvojciferného IQ i Václav Klaus sa zhodnú, že sú to USA, ale zachrániť Schengen, ktorý ak padne, začne sa pomalá delimitácia celej Únie.

Chybný krok

Bedrový kĺb z Plzne. Keby šlo o život zachraňujúcu či inak vážnu operáciu – akú mal napríklad Havel - nikto nepovie ani f, ak prezident, tak ako každý, sa obráti na ústav s najlepšími výsledkami v danej oblasti. Zákrok, ktorý Kiska podstúpil, bol však ak nie banálny, tak rutinný.

Posolstvo, že výrastky a zapálené tkanivo nie je radno liečiť na Slovensku, ale treba ísť do zahraničia, musí zneistiť každého poistenca Penty i VšZP.

Extra zvlášť ešte toho, ktorému nezaplatia liek na slezinu, hoci mu ide prasknúť a on môže zomrieť. Čo keby namiesto desiatich rodín, ktoré mesačne inzeruje ako adresátov svojho platu, Kiska preplatil radšej tú slezinu, ak už mu ten učiteľ zo Šenkvíc zo svojich odvodov solidárne prispel na tú Plzeň?

Aby bolo jasné: Aj na kurie oko sú lepší špecialisti v John Hopkins Memorial ako na Kramároch, ale to neznamená, že vyrezať si ho pôjdem dať do Baltimoru.

Akademické okienko

Dobrý zvuk a renomé slovenského vysokého školstva prenikli už aj do Poľska. Týždenník Wprost zverejnil dlhý zoznam akademikov, ktorí svoje tituly docenta – po poľsky doctor habilitowany – získali na Slovensku, poväčšine v Ružomberku, a čo je podstatné a šľachtí slovenské vysoké školstvo, za ozaj ľudovú cenu od 2-­tisíc do 8-­tisíc eur.

Po českých doktoroch, zástupy ktorých sa pýšia diplomami zo Sládkovičova, aj ich poľskí kolegovia sú dôkazom, že kríza financovania slovenského vysokého školstva má pozitívne riešenie.

Je len potešiteľné, že minister Draxler – ktorý práve začal kampaň za svoje umiestnenie na kandidátke Smeru (pozri rozhovory v SME a TASR) – je si vedomý „určitých podozrení z minulosti“ a na základe auditu sa rozhodne, či spustí vyšetrovanie. Stavíme sa o jeden doktorát z Ružomberka, že nespustí.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Politický komentátor denníka SME. Pôsobí v Košiciach. Publikoval vo viacerých médiách na Slovensku aj v Česku.

Čítajte ďalej

Ruský advent (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


6 h

Katar 2022 (Hej, ty!)

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


27. nov

Niet dôvodu na nespokojnosť (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


24. nov

Ošálený (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


23. nov

Už čoskoro (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


22. nov

Obavy z kataru (Hej, ty!)

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


21. nov
SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu