Autor je odborník na kybernetickú politiku
Po nedávnom kybernetickom útoku proti americkému vládnemu the Office of Personnel Management (OPM) došlo k odcudzeniu približne 22 miliónov osobných údajov. Mnohí experti kybernetickej politiky, ako aj aktéri medzinárodnej politiky so záujmom sledujú, aké budú odvetné kroky USA proti zahraničným hackerom.
Treba dodať, že digitálna špionáž zatiaľ nie je dostatočne regulovaná medzinárodne uznávanými normami. Prakticky nie sú známe relevantné prípady precedensu, ako môžu národné štáty uskutočniť odvetu proti hackerom z iných štátov útočiacim proti informačným sieťam.
Silný kybernetický protiútok zo strany USA proti Číne, ktorá je americkými expertmi považovaná za hlavného podozrivého v kauze OPM, môže poslúžiť ako prvý krok pri vytvorení noriem pre reguláciu medzinárodných kybernetických konfliktov a digitálnej špionáže.
Nie je dôvod na sankcie
Administratíva prezidenta Baracka Obamu posúdila možné odvetné kroky proti Číne, ako sú formy diplomatického protestu, akcie proti čínskym agentom pôsobiacim v USA, ekonomické sankcie a údajne najpravdepodobnejšou verziou bude odvetný kybernetický útok podobných rozmerov, ako bol zahraničný útok proti OPM.