
Autor je profesorom bioetiky na Princetonskej univerzite. Copyright Project Syndicate, 2015.
Nemôžeme ľuďom vyčítať, že si želajú opustiť zbedačené krajiny sužované konfliktmi a hľadajú lepší život inde.
V júli prekročil počet utečencov, ktorí dosiahli hranice Európskej únie, číslo stotisíc - ide o tretí po sebe idúci mesiac, keď bol dosiahnutý nový rekord.
V auguste za jediný týždeň prišlo do Grécka 21 000 utečencov. Turisti sa sťažovali, že ich plánovaná letná dovolenka na niektorom z gréckych ostrovov prebieha uprostred utečeneckého tábora.
Tisícky zomierajú na ceste
Utečenecká kríza má, samozrejme, oveľa závažnejšie dôsledky. Pred niekoľkými dňami našli rakúske úrady v odstavenom maďarskom nákladnom aute neďaleko Viedne rozkladajúce sa telá 71 utečencov. A v Stredozemnom mori sa tento rok utopilo viac ako 2500 potenciálnych migrantov, z ktorých väčšina sa pokúšala preplávať zo severnej Afriky do Talianska.
Utečenci, ktorí sa dostali až do Francúzska, bývajú v stanoch neďaleko Calais a čakajú na šancu dostať sa do Anglicka tak, že sa vyškriabu na nákladný vlak prechádzajúci pod kanálom La Manche. Niektorí z nich zomrú, keď ich zrazí vlak alebo z neho vypadnú.
Počet utečencov v Európe je však v porovnaní s niektorými inými krajinami stále malý. Nemecko dostalo viac žiadostí o azyl než ktorákoľvek iná európska krajina, no jeho šesť utečencov na tisíc obyvateľov predstavuje necelú tretinu tureckého počtu 21 utečencov na tisíc obyvateľov a aj toto číslo je len kvapkou v mori oproti libanonským 232 utečencom na tisíc obyvateľov.
Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) na konci roka 2014 odhadol, že na celom svete žije 59,5 milióna násilne premiestnených ľudí, čo je historicky najvyššie doložené číslo. Z toho 1,8 milióna osôb čaká na rozhodnutie o žiadosti o azyl, 19,5 milióna predstavujú utečenci a ostatní sú vysídlenci vo vlastnej krajine.
Najviac utečencov pochádza zo Sýrie,z Afganistanu a Somálska, mnoho ďalších však prichádza z Líbye, Eritrey, zo Stredoafrickej republiky, z Južného Sudánu, Nigérie a Demokratickej republiky Kongo. V Ázii prispela k nedávnemu zvýšeniu počtu utečencov perzekúcia moslimskej menšiny rohingov na Barme.
Svet bez hraníc? Ťažko
Nemôžeme ľuďom vyčítať, že si želajú opustiť zbedačené krajiny sužované konfliktmi a hľadajú lepší život inde. V ich situácii by sme urobili to isté. Musí však existovať lepší spôsob, ako reagovať na ich potreby.