SME

Rusko ničí potraviny, lebo to vyzerá strašne. Západ by sa mal báť

Rusko ničí potraviny, lebo to vyzerá strašne. Západ by sa mal báť

Hrubý domáci produkt Ruska v druhom štvrťroku klesol o 4,6 percenta.

Autor je profesorom ekonomiky na Sciences Po v Paríži.

Hrubý domáci produkt Ruska v druhom štvrťroku klesol o 4,6 percenta.

Ruská vláda prekvapila svet, keď začala páliť potraviny a ešte sa tým pochválila v štátnej televízii. Pred rokom Rusko zaviedlo embargo na dovoz potravín zo západných štátov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Toto embargo zvýšilo ceny domácich potravín a prispelo k veľkému poklesu reálnych príjmov. Prečo však nestačí skonfiškovať západné potraviny? Prečo ich páliť a inak ničiť?

Pre ľudí vyrastajúcich v sovietskom a postsovietskom Rusku je ničenie jedla tabu. Za posledných sto rokov Rusko zažilo niekoľko hladomorov. Hoci v modernom Rusku neexistuje hladomor, vyše 20 miliónov ľudí žije v chudobe. Iste by malo väčšiu logiku rozdávať jedlo, namiesto toho, aby sa ničilo. Dá sa pálenie jedla nejako racionálne vysvetliť?

Západ by sa mal báť

Pre dnešnú ruskú vládu je pálenie dovážaných tovarov vlastne veľmi racionálny krok, lebo vyzerá tak strašne. Kremeľ chce vyslať jasný odkaz: Áno, dokážeme robiť veci, ktoré sa vám zdajú iracionálne a nepredstaviteľné – nezahrávajte sa s nami. Je dôležité prezentovať tento odkaz vnútri Ruska i mimo krajiny. Svojim podporovateľom v Rusku vláda odkazuje: Patová situácia so Západom je vecou princípu, bez ohľadu na cenu.

Takéto vyhlásenie je veľmi príhodne načasované – hrubý domáci produkt Ruska v druhom štvrťroku klesol o 4,6 percenta oproti rovnakému obdobiu minulého roka. Kremeľ vysiela takýto signál sebadôvery aj domácej opozícii: Vláda si môže dovoliť robiť nepopulárne opatrenia a pritom ovládať situáciu.

Mimo Ruska je toto ďalší príklad konfrontácie. Západ by mal pochopiť, že nedokáže predvídať činy Kremľa, a západní vodcovia by sa mali báť, že Rusko urobí také veci, na aké by sa oni sami neodvážili. Tento odkaz znie zvlášť desivo od jadrovej veľmoci.

To však ešte nie je všetko. Pálenie potravín zároveň demonštruje, že hlavným cieľom embarga nebola odveta za západné sankcie. Keby cieľom bolo potrestať európskych farmárov, vláda by skonfiškovala dovozy a rozdala ich chudobným – to by ublížilo európskym vývozcom rovnako ako pálenie jedla.

Pálenie jedla prospieva len ruskej poľnohospodárskej loby. Znižuje zásoby potravín v Rusku, zvyšuje domáce ceny a zisky domácich výrobcov.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C3UJB na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Čítajte ďalej

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


Karikatúra denníka SME (Sliacky)


Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


Karikatúra denníka SME (Sliacky).


Karikatúra denníka SME (Rosie Babicová).


SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu