SME

Éra dobrých pracovných miest je len spomienkou

Éra dobrých pracovných miest je len spomienkou

Istota je pekná vec, ale sloboda, nezávislosť a rovnosť statusu sú takisto pekné.

Autor vyučuje financie na Stony Brook University.

Istota je pekná vec, ale sloboda, nezávislosť a rovnosť statusu sú takisto pekné.

Akademickí ekonómovia netrávia veľa času tým, že by uvažovali, ako zmeniť spoločnosť v záujme dobrého života pre väčšinu ľudí. Zvyčajne sa obmedzujú na tvrdé dáta a ignorujú nepeňažné výnosy ako je sebaúcta, sloboda a komunita.

Azda je to preto, že sa chcú vyhnúť politizovaniu, možno preto, že tieto nehmotné kvality je ťažké naprešovať do matematických modelov, ktoré ekonómovia používajú, aby si navzájom ukazovali svoju inteligenciu.

Všade neistota

Nech je to tak, alebo onak, úloha vymyslieť dobrý ekonomický život pre priemerného človeka ostáva prevažne na neekonómoch – spisovateľoch, politikoch a príležitostných sociológoch.

Nielen priemerný americký pracujúci dnes čelí mnohým problémom – stagnujúce príjmy, dopad dlhu z hypotekárnej bubliny, vysoké náklady na vysoké školy a aj na penzijné sporenie. Jedným z obrovských problémov je ekonomická neistota.

Kniha politológa Jacoba Hackera z roku 2006 Posun veľkého risku rozoberá, koľko rizík, ktoré kedysi mali na svojich bedrách firmy, je teraz na pleciach jednotlivcov. Je to zrejme nevyhnutný dôsledok prechodu od korporativizmu k neoliberálnemu akcionárskemu kapitalizmu, ktorý sa objavil v 70. a 80. rokoch minulého storočia.

V zásade je éra „dobrých pracovných miest“ pre väčšinu zamestnancov už len spomienkou. Odborárstvo zo súkromného sektoru mizne, priemerné funkčné obdobie pracovného miesta sa scvrklo a výhody a benefity sa skresali.

Nielen Uber

Ľudia sa teraz začínajú báť, že nová vlna technických zmien ešte viac podkope istotu pracovných miest. Informačné technológie uľahčujú outsourcing, takže oveľa viac práce možno rozdeliť medzi armády nezávislých dodávateľov, namiesto aby ju vykonali stáli zamestnanci vo veľkých spoločnostiach.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Čítajte ďalej

Harabinova verzia (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


4 h

Hendikep (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


15. máj

Domáce spory (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


13. máj

Streľba v koalícii (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


11. máj

Bohaté Slovensko (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


10. máj

Zlo (Hej, ty!)

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! - Tomčík)


9. máj
SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu