
Autor vyučuje financie na Stony Brook University.
Istota je pekná vec, ale sloboda, nezávislosť a rovnosť statusu sú takisto pekné.
Akademickí ekonómovia netrávia veľa času tým, že by uvažovali, ako zmeniť spoločnosť v záujme dobrého života pre väčšinu ľudí. Zvyčajne sa obmedzujú na tvrdé dáta a ignorujú nepeňažné výnosy ako je sebaúcta, sloboda a komunita.
Azda je to preto, že sa chcú vyhnúť politizovaniu, možno preto, že tieto nehmotné kvality je ťažké naprešovať do matematických modelov, ktoré ekonómovia používajú, aby si navzájom ukazovali svoju inteligenciu.
Všade neistota
Nech je to tak, alebo onak, úloha vymyslieť dobrý ekonomický život pre priemerného človeka ostáva prevažne na neekonómoch – spisovateľoch, politikoch a príležitostných sociológoch.
Nielen priemerný americký pracujúci dnes čelí mnohým problémom – stagnujúce príjmy, dopad dlhu z hypotekárnej bubliny, vysoké náklady na vysoké školy a aj na penzijné sporenie. Jedným z obrovských problémov je ekonomická neistota.
Kniha politológa Jacoba Hackera z roku 2006 Posun veľkého risku rozoberá, koľko rizík, ktoré kedysi mali na svojich bedrách firmy, je teraz na pleciach jednotlivcov. Je to zrejme nevyhnutný dôsledok prechodu od korporativizmu k neoliberálnemu akcionárskemu kapitalizmu, ktorý sa objavil v 70. a 80. rokoch minulého storočia.
V zásade je éra „dobrých pracovných miest“ pre väčšinu zamestnancov už len spomienkou. Odborárstvo zo súkromného sektoru mizne, priemerné funkčné obdobie pracovného miesta sa scvrklo a výhody a benefity sa skresali.
Nielen Uber
Ľudia sa teraz začínajú báť, že nová vlna technických zmien ešte viac podkope istotu pracovných miest. Informačné technológie uľahčujú outsourcing, takže oveľa viac práce možno rozdeliť medzi armády nezávislých dodávateľov, namiesto aby ju vykonali stáli zamestnanci vo veľkých spoločnostiach.