Autor je chargé d'affaires USA na Slovensku
Pri svojich cestách po Slovensku toto leto som zistil, že mnohí ľudia nepoznajú rozsah americko-slovenských vzťahov a nevedia, ako dramaticky sa tieto vzťahy rozrástli od čias, keď nás rozdeľovala studená vojna. Naše vzťahy sú čoraz rozmanitejšie a ukotvené v dejinách, kultúre a hodnotách, ktoré oddávna vyznávame.
Slováci v Amerike
V 19. a začiatkom 20. storočia cestovali státisíce Slovákov do USA, aby začali nový život v americkej spoločnosti. Semiačka slovenskej demokracie boli tiež zasiate v Spojených štátoch Clevelandskou dohodou v roku 1915, od ktorej podpísania na budúci mesiac uplynie presne sto rokov.
Tohto roku sa približne 2700 slovenských študentov zúčastnilo v USA na programe Summer Work and Travel, ktorý sa za posledné roky ustavične rozrastal.
Asi 400 amerických a slovenských študentov sa minulý rok zúčastnilo na študentskej výmene v oboch krajinách.
Približne 60 študentov, vedcov a profesionálov každý rok cestuje medzi USA a Slovenskom v rámci výmenných programov financovaných americkou vládou. Každý rok tiež Slovensko navštívia stovky amerických umelcov a športovcov.
Kultúra, šport aj biznis
Onedlho vystúpia americkí hudobníci na Bratislavských džezových dňoch, bude tu koncert kvarteta drevených dychových nástrojov z Clevelandského orchestra. Minulý mesiac súťažili na Slovensku krasokorčuliari a hokejisti do 18 rokov.
Aj naše ekonomické partnerstvo naďalej silnie, pričom na Slovensku funguje asi 140 amerických firiem a obchod medzi našimi štátmi prekročil v roku 2014 hodnotu 2,5 miliardy dolárov.
Päťsto vojakov na Slovensku
Okrem týchto rozsiahlych kultúrnych, vzdelávacích a ekonomických väzieb USA a Slovensko úzko spolupracujú v rámci Severoatlantickej aliancie NATO v záujme ochrany našich zásadných demokratických hodnôt – tento základ umožňuje mnohé vzájomné vzdelávacie, kultúrne a obchodné výmeny.