Autor je politológ a arabista
V posledných dňoch sa situácia imigrantov dotkla našich hraníc, keď v Budapešti a za rakúskymi hranicami načas uviazlo niekoľko tisíc utečencov z rôznych krajín, medzi ktorými boli aj občania arabských štátov, prevažne zo Sýrie. A ľudia na Slovensku sa oprávnene pýtajú, prečo títo ľudia utekajú do Európy, a nie do – im blízkych – iných arabských štátov?
Najväčší problém dnešného arabského sveta sa nazýva Islamský štát, teroristická organizácia hlásiaca sa k sunnitskému islamu (sunniti tvoria asi 90 percent všetkých moslimov), ktorá bojuje na územiach Sýrie a Iraku. Brutalita bojovníkov IS nemá v moderných dejinách obdobu. Ich obeťami sa stávajú nielen „inoverci“, teda kresťania a šiiti, ale aj sunniti, ktorí sa odmietajú podrobiť ich videniu sveta.
A na Slovensku si kladieme ďalšiu otázku – prečo ostatné arabské štáty nepomôžu Sýrii a Iraku a neurobia s teroristami poriadok? Veď existuje Liga arabských štátov, organizácia, ktorá bola založená na ideách arabskej jednoty. Organizácia, ktorá má rozširovať spoluprácu medzi jednotlivými členmi a hľadať riešenia podobných problémov. Obe položené otázky spolu úzko súvisia. Odpoveď je jednoduchá – arabská jednota a spolupráca nefungujú.
Myšlienka arabskej jednoty
Azda v žiadnej inej časti sveta sa od konca prvej svetovej vojny toľko nehovorilo o jednote ako v arabskom svete, no realita bola a je úplne iná. Pod pojmom arabský svet si musíme predstaviť 22 krajín, ktoré sú združené v Lige arabských štátov, aj keď pri Somálsku, Džibutsku a Mauritánii musíme privrieť obe oči, ak ich máme označiť za arabské.