Autor je vysokoškolský učiteľ a filozof
Fico a Kaliňák odmietajú kvóty. Neprejavili však žiadny záujem o osud utečencov ani snahu týmto ľuďom pomôcť.
Keď francúzsky osvietenský filozof Montesquieu analyzoval hlavné príčiny, ktoré ovplyvňujú správanie sa ľudí, nakoniec konštatoval, že je to viacero faktorov: podnebie, náboženstvo, zákony, nálady, zvyky, mravy, príklady z minulosti atď., a všetky tieto faktory spoluvytvárajú takzvaný „duch národa“.
Keď dnes Robert Fico, Robert Kaliňák a spol. vysvetľujú príčiny, prečo sú proti zavádzaniu povinných kvót pre utečencov, argumentujú predovšetkým tým, že sú nezmyslom, lebo predsa nemôžeme týchto utečencov nútiť, aby zostali v našej krajine. A to je podľa nich logické.
Takisto zdanlivo logický argument použil kedysi dávno antický filozof Aristoteles, ktorým obhajoval príčiny otroctva ako niečoho, čo vyplýva z „prírody“, prirodzenosti otrokov, kým ho nepodrobil kritike ďalší slávny filozof Jean Jacques Rousseau:
„Aristoteles mal pravdu, no účinok pokladal za príčinu. Každý človek zrodený v otroctve sa rodí na otroctvo, to je celkom zrejmé. Otroci vo svojich okovách strácajú všetko, dokonca aj túžbu zbaviť sa ich. Milujú svoju porobu, ako Odysseovi druhovia milovali svoje zhovädenie. Ak teda existujú otroci, je to preto, lebo sú otrokmi proti prírode. Prvých otrokov vytvorila moc a ich zbabelosť otroctvo zvečnila.“