Autor je spolupracovník Platformy MVRO. Článok vznikol v rámci projektu k Európskemu roku rozvoja 2015 s finančnou podporou Európskej komisie a SlovakAid. Vyjadrené názory nemožno interpretovať ako stanovisko donorov.
Už keď praveká Lucy trávila život predka človeka vo východnej Afrike, využívala malú omrvinku sveta okolo seba. Jej vzpriamení a zruční potomkovia zbierali plody, lovili zver a opracúvali primitívne nástroje. Prírode tak do rozpočtu takisto veľmi nenačierali.
Neskôr, po mnohých a mnohých rokoch, sa ľudia usadili, začali pestovať plodiny, chovať prvé zdomácnené zvieratá, zakladať sofistikovanejšie obydlia než skalné previsy a jaskyne. Ich vplyv na životné prostredie sa zvýšil, no v celoplanetárnej perspektíve bol stále mizivý.
Neskôr, ako populácia rástla a rozvíjala sa technika, ako sa budovali čoraz väčšie mestá poprepájané hustnúcou sieťou ciest, sa náš vplyv na Zem neustále zvyšoval. No stále sme si z nej neujedali nad možnosti planetárnej peňaženky.
Kedy nastal zlom?
Až sa v jednom momente na scéne objavil človek, ktorý prídomok svojho druhu sapiens - rozumný vymenil za prídomok economicus - ekonomický a niekedy v polovici 70. rokov minulého storočia nastal zlom. Začali sme si z planéty brať viac, než je schopná zregenerovať späť.
Prvýkrát sme prekročili účet, začali sme sa zakrývať väčšou perinou, než na akú máme. Začali sme žiť na ekologický dlh. A nielenže tak žijeme dodnes, ale míňame čoraz viac a náš dlh narastá čoraz rýchlejšie.
Obľubujete tropické ovocie, ktoré k nám cestuje cez pol planéty? Jazdíte autom aj do pol kilometra vzdialeného obchodu? Preferujete červené mäso pred rybami či zeleninou? Lietate do vzdialených destinácií? Považujete mestskú hromadnú dopravu za nutné zlo?
Meníte smartfóny podľa chuti operátora či najnovších trendov? Nedokážete odolať neustále sa opakujúcim „sezónnym“ výpredajom a šatník vám praská vo švíkoch? Čím viackrát ste na tieto otázky odpovedali kladne, tým vyšší je váš podiel na tomto globálnom účte a o to väčšiu ekologickú stopu zanechávate na našej planéte.