Autor je spravodajca Českého rozhlasu
Američania šalejú. Podľa mnohých médií dokonca besnia. Rusko vraj totiž do Sýrie posiela jedno lietadlo s vojakmi a zbraňami za druhým. Pri Latakii dokonca spozorovali 7 (sedem!) ruských tankov a vojaci rozširujú tamojšie letisko. Podľa Washingtonu tak Moskva len prispieva k ďalšej destabilizácii situácie v Sýrii a pokračovaniu vojnového konfliktu, ktorý z domovov vyhnal milióny ľudí.
Kedysi spokojná krajina
Človek by sa takýmto „obavám“ až zasmial, ale súčasný stav v Sýrii, žiaľ, vôbec nie je na smiech. Naopak. Kedysi relatívne bohatá a pokojná krajina s nesmiernym kultúrnym bohatstvom, určite tiež jedna z najpriateľskejších v celom arabskom svete, sa deň za dňom mení na ruiny a zúfalstvo jej obyvateľov sa neustále prehlbuje.
Niet divu, že najmä tí majetnejší predajú domy či byty a odchádzajú hľadať šťastie do Európy. Američanmi vedená koalícia tvrdí, že pozície hnutia Islamský štát už rok bombarduje každý deň, no evident〜ne to nestačí. Náletov je žalostne málo, vojaci ropných monarchií sa radšej vydali na vojnové dobrodružstvo do Jemenu a Turecko veselo zhadzuje bomby na kurdských povstalcov, a to aj v susednom Iraku. Bez ohľadu na protesty Bagdadu.
To však USA príliš nekritizujú. A Európa? Tá teraz má úplne iné problémy o to viac, keď Turecko hoci je členom NATO, necháva hranicu do Grécka úplne voľnú. Samozrejme, keby tú vzdušnú náhodou narušili grécke stíhačky, hneď by to bolo iné, aliančný spojenec-nespojenec.
Islamský štát nie je jediný
Nálety na pozície IS tak navyše maximálne dokázali pomôcť kurdským bojovníkom ubrániť časť vlastného územia.
Islamský štát však stále predstavuje hrozbu nielen pre celý blízkovýchodný región. A nielen on. V Sýrii totiž operujú desiatky ďalších džihádistických organizácií, predovšetkým Front an-Nusrá a Ahar aš-Sam ram, ktoré čo sa brutality týka, za IS v ničom nezaostávajú a sú pre našu civilizáciu rovnako nebezpečné.