Autor je publicista
Zorganizovanie mierovej konferencie trvá niekoľko mesiacov. Za predpokladu, že sa všetky zainteresované strany dohodnú, že sa vôbec stretnú. V prípade Blízkeho východu sa niečo také v dejinách nepodarilo ani raz, ak nepovažujeme za mierové konferencie o Blízkom východe stretnutie v Teheráne v 1943.
Americké pokusy z Camp David, mierový proces z Osla, ženevské rokovacie maratóny, pokúšajúce sa o dohodnutie akej-takej stability medzi Izraelom a Palestínou, skrachovali. Rokovania o iránskom jadrovom programe trvali desať rokov a vyšli len preto, že USA po Bushovi už jednoducho nemali na ďalšiu vojnu.
Ako by teda mala vyzerať mierová konferencia pod tlakom utečencov? Kto ju zvolá a kto sa na nej zúčastní v čase, keď sa Západ nebaví s Putinom, Turci s Kurdmi, Izrael s Palestínou, Saudskoarabi s Iránom? A čo bude jej programom? Mier alebo snaha strednej Európy zbaviť sa utečencov?
Slovenské návrhy na riešenie problémov tam, kde vznikli, neexistujú. Sú to zmesi obvinení na adresu mocností bez šance zmeniť chod vecí.