SME

Vážme si americký vojenský konvoj

Vážme si americký vojenský konvoj

Podpora Ficovi v utečeneckej kauze v NR SR náležite obnažila, do akej miery sa môžeme v krízových situáciách spoliehať na opozíciu.

Podpora Ficovi v utečeneckej kauze v NR SR náležite obnažila, do akej miery sa môžeme v krízových situáciách spoliehať na opozíciu. Do žiadnej.

TEXT: Peter Schutz

[content type="longread-pos" pos="left"]

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Píše Peter Schutz, komentátor denníka SME.

[/content]

Udalosť týždňa

Klinická smrť Schengenu. Obnovenie kontrol na nemeckej hranici môže byť „dočasné“, ako chlácholil minister de Maiziere, iba v jednom prípade: ak sa zadrôtujú južné brány EÚ, čo sa však bez nasadenia námorných síl a súbežneho vybudovania „hotspotov“ (azylové strediská) v Turecku a Libanone - čo sú iracionálne očakávania - podariť nemôže.

Veľmi silný signál, že Nemecko je plné, bol vyslaný po tom, čo sa regionálni politici vrhli na Merkelovú, ktorej sa nedomyslené pozvanie pre Sýrčanov obrátilo v ťažkú vnútrostranícku porážku do tej miery, že sa už objavili fámy o jej odstúpení.

Nemecká závora pritom kalamitu sama osebe nezmierni, Švédsko, Belgicko, Rakúsko atď. zostávajú stále dosť príťažlivými destináciami, takže dominový efekt nemá strednodobú alternatívu o to väčšmi, že Visegrád nie je v stave pochopiť, že dohoda na európskej úrovni je (aj) v jeho najvlastnejšom záujme.

Chybný krok

Figeľova strana sa prihlásila k sociálnemu dumpingu a volebnej korupcii Smeru. Pri podpore zníženého DPH na potraviny im akurát prekáža úzky okruh vybraných produktov a najväčšiu obavu majú z toho, že „ľudia doplatia“ na meškanie vládneho návrhu.

V situácii, keď utečenecká kauza vládne svetu, podpredseda Moravčík navrhuje – aby marketingová téma Smeru nevyšumela - verejnú diskusiu o zozname potravín na zníženú sadzbu.

Tomu sa dá rozumieť iba tak, že klobása, syry, jogurt a šunka je jediná debata, ktorú mentálne zvládajú v KDH. Predali duše démonovi populizmu, legitimizujú Ficov švindeľ, ak sa s ním nestretnú v koalícii, tak v pekle určite.

Extrémistický kútik

Medzitým, čo pred a po krachu ministerskej rady sa Fico a Kaliňák opäť predbiehali v šírení úchylných dezinformácií - napríklad aj 50–tisíc utečencov pre SR za päť rokov či štyritisíc teroristov medzi migrantmi -, aké sú neprípustné na tejto úrovni, naše dávne tvrdenie, že pozícia Slovenska v utečeneckej otázke je extrémistická, podporila konečne aj svetová autorita.

Edward Lucas, prominentný expert The Economist na Rusko a strednú Európu, označil rétoriku Fica (a Orbána) za „extrémne nepríjemnú a ničivú“, z ktorej „ostatné krajiny môžu mať pocit, že nemusia SR (a Maďarsku) pomôcť, keď budú mať problém“.

Presne tak. Napríklad reč predsedu vlády, že „niektoré členské štáty EÚ podporujú občiansku vojnu v Sýrii“, je konšpiračný hoax z internetu, ktorý okrem toho, že napríklad ukazuje, kam chodí predseda vlády po informácie, na základe ktorých rozhoduje o štáte, iba vyrába Slovensku nežičlivcov a nepriateľov.

Opozičný hlásnik

Týždeň vrcholiacej imigrantskej kalamity a konfliktu Slovenska (V4) s jadrom EÚ zastihol opozíciu telom i dušou na pulze krízy, ktorú nazývajú mnohí najväčšou od založenia EÚ. SaS napríklad prišla s návrhom, že predaj psov bez registrácie by mal byť nelegálny.

Figeľ s Hlinom vyhlásili sadenie stromov za nenarodené deti. A jeden, špeciálny javor, hneď aj vysadili. KDH rieši aj knižnice, a to novelou zákona, podľa ktorého by v nich mali robiť len kvalifikovaní zamestnanci. (Teda takí, čo vedia čítať aj písať.) OĽANO pre zmenu navrhlo zrušenie premlčacej lehoty pri sexuálnom zneužívaní.

No. A poslanec Mikloško chce legislatívne zakotviť zákaz termínu „sluchovo postihnutí“, namiesto ktorého by boli povolené iba výrazy „nedoslýchavý“, „nepočujúci“, „ohluchlý“ a „so zvyškom sluchu“. Tak.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Politický komentátor denníka SME. Pôsobí v Košiciach. Publikoval vo viacerých médiách na Slovensku aj v Česku.

Čítajte ďalej

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


17 h

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


24. sep

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


21. sep

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


20. sep

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


19. sep
SME.sk Minúta Najčítanejšie Video
SkryťZatvoriť reklamu