SME

Vážme si americký vojenský konvoj

Vážme si americký vojenský konvoj

Podpora Ficovi v utečeneckej kauze v NR SR náležite obnažila, do akej miery sa môžeme v krízových situáciách spoliehať na opozíciu.

Podpora Ficovi v utečeneckej kauze v NR SR náležite obnažila, do akej miery sa môžeme v krízových situáciách spoliehať na opozíciu. Do žiadnej.

TEXT: Peter Schutz

[content type="longread-pos" pos="left"]

Píše Peter Schutz, komentátor denníka SME.

[/content]

Udalosť týždňa

Klinická smrť Schengenu. Obnovenie kontrol na nemeckej hranici môže byť „dočasné“, ako chlácholil minister de Maiziere, iba v jednom prípade: ak sa zadrôtujú južné brány EÚ, čo sa však bez nasadenia námorných síl a súbežneho vybudovania „hotspotov“ (azylové strediská) v Turecku a Libanone - čo sú iracionálne očakávania - podariť nemôže.

Veľmi silný signál, že Nemecko je plné, bol vyslaný po tom, čo sa regionálni politici vrhli na Merkelovú, ktorej sa nedomyslené pozvanie pre Sýrčanov obrátilo v ťažkú vnútrostranícku porážku do tej miery, že sa už objavili fámy o jej odstúpení.

Nemecká závora pritom kalamitu sama osebe nezmierni, Švédsko, Belgicko, Rakúsko atď. zostávajú stále dosť príťažlivými destináciami, takže dominový efekt nemá strednodobú alternatívu o to väčšmi, že Visegrád nie je v stave pochopiť, že dohoda na európskej úrovni je (aj) v jeho najvlastnejšom záujme.

Chybný krok

Figeľova strana sa prihlásila k sociálnemu dumpingu a volebnej korupcii Smeru. Pri podpore zníženého DPH na potraviny im akurát prekáža úzky okruh vybraných produktov a najväčšiu obavu majú z toho, že „ľudia doplatia“ na meškanie vládneho návrhu.

V situácii, keď utečenecká kauza vládne svetu, podpredseda Moravčík navrhuje – aby marketingová téma Smeru nevyšumela - verejnú diskusiu o zozname potravín na zníženú sadzbu.

Tomu sa dá rozumieť iba tak, že klobása, syry, jogurt a šunka je jediná debata, ktorú mentálne zvládajú v KDH. Predali duše démonovi populizmu, legitimizujú Ficov švindeľ, ak sa s ním nestretnú v koalícii, tak v pekle určite.

Extrémistický kútik

Medzitým, čo pred a po krachu ministerskej rady sa Fico a Kaliňák opäť predbiehali v šírení úchylných dezinformácií - napríklad aj 50–tisíc utečencov pre SR za päť rokov či štyritisíc teroristov medzi migrantmi -, aké sú neprípustné na tejto úrovni, naše dávne tvrdenie, že pozícia Slovenska v utečeneckej otázke je extrémistická, podporila konečne aj svetová autorita.

Edward Lucas, prominentný expert The Economist na Rusko a strednú Európu, označil rétoriku Fica (a Orbána) za „extrémne nepríjemnú a ničivú“, z ktorej „ostatné krajiny môžu mať pocit, že nemusia SR (a Maďarsku) pomôcť, keď budú mať problém“.

Presne tak. Napríklad reč predsedu vlády, že „niektoré členské štáty EÚ podporujú občiansku vojnu v Sýrii“, je konšpiračný hoax z internetu, ktorý okrem toho, že napríklad ukazuje, kam chodí predseda vlády po informácie, na základe ktorých rozhoduje o štáte, iba vyrába Slovensku nežičlivcov a nepriateľov.

Opozičný hlásnik

Týždeň vrcholiacej imigrantskej kalamity a konfliktu Slovenska (V4) s jadrom EÚ zastihol opozíciu telom i dušou na pulze krízy, ktorú nazývajú mnohí najväčšou od založenia EÚ. SaS napríklad prišla s návrhom, že predaj psov bez registrácie by mal byť nelegálny.

Figeľ s Hlinom vyhlásili sadenie stromov za nenarodené deti. A jeden, špeciálny javor, hneď aj vysadili. KDH rieši aj knižnice, a to novelou zákona, podľa ktorého by v nich mali robiť len kvalifikovaní zamestnanci. (Teda takí, čo vedia čítať aj písať.) OĽANO pre zmenu navrhlo zrušenie premlčacej lehoty pri sexuálnom zneužívaní.

No. A poslanec Mikloško chce legislatívne zakotviť zákaz termínu „sluchovo postihnutí“, namiesto ktorého by boli povolené iba výrazy „nedoslýchavý“, „nepočujúci“, „ohluchlý“ a „so zvyškom sluchu“. Tak.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Politický komentátor denníka SME. Pôsobí v Košiciach. Publikoval vo viacerých médiách na Slovensku aj v Česku.

Čítajte ďalej

Zdroje informácií (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


30. jún

Dobrá rada (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


29. jún

Koaličné paradoxy (Hej. ty!)

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


28. jún

Neustúpili sme (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


27. jún

Blahobyt (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


26. jún

Vedenie (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


23. jún
SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu