SME

Ako Putin sekíruje Američanov

Ruský prezident posúva front v Sýrii a na Ukrajine.

Autor je komentátor Washington Post.

Ruský prezident posúva front v Sýrii a na Ukrajine.

Počas celého leta ruské jednotky na východnej Ukrajine udržiavali každodenné bubnovanie v útokoch na ukrajinskú armádu, pričom spôsobovali značné obete a zároveň sa vyhli reakciám západných vlád. Prvého septembra, po novom prímerí, zbrane zrazu stíchli. Optimisti špekulovali, že Vladimir Putin ustupuje.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Potom prišli správy zo Sýrie: ruské bojové lietadlá križujú ponad provinciu Idlib, ktorú ovládajú rebeli. Na novej základni sa budovali kasárne. Lode vykladali ruské obrnené transportéry. Ukázalo sa, že Putin neustupuje, ale mení fronty – a robí ďalšie manévre „rovno pred vašimi očami“, ktoré opakovane zaskočili Obamovu vládu nepripravenú.

Podvedený Kerry

Ešte nie je jasné, aké úmysly má Rusko v Sýrii – alebo povedzme ani na Ukrajine, kde naďalej udržiava rozmiestnených asi 9000 vojakov regulárnej armády a 240 tankov, okrem vyše 30 000 neoficiálnych ozbrojencov. Niektorí analytici tvrdia, že potápajúci sa Putin sa mieša do Stredného východu zo zúfalstva, keďže jeho snaha o Ukrajinu zlyhala.

No dá sa to vidieť aj touto optikou: Putinovo použitie sily uspelo v tom, že zahrnulo aj Západ do prijatia jeho ukrajinských požiadaviek – a teraz sa snaží zopakovať tento triumf v druhom divadielku.

Iste, nikto nie je viac podvedený týmto posledným kúskom Kremľa ako americký minister zahraničia John Kerry. V máji Kerry odcestoval do Putinovho obľúbeného strediska, do Soči, aby s ním prediskutoval Irán, Ukrajinu a Sýriu. Po skončení stretnutia Kerry verejne vyhlásil návrh, že by sa vojny na Ukrajine a v Sýrii mohli vyriešiť spoločnou rusko-americkou spoluprácou.

Prehra na Ukrajine

Na začiatok založili zvláštny diplomatický kanál medzi Moskvou a Washingtonom na koordináciu situácie na Ukrajine. Cieľom bolo ukončiť konflikt koncom tohto roka.

V lete – zatiaľ čo Washington bol zabratý do iránskej jadrovej zmluvy – diplomati USA a Európy ticho naliehali na demokraticky zvolenú, prozápadnú ukrajinskú vládu Petra Porošenka.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C3V45 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu