SME

Pár slov o Bohu. Skúsim mu recitatívom onikať

Pár slov o Bohu. Skúsim mu recitatívom onikať

Peter Mikuláš píše ôsmy list Peťovi. O tom, ako stretol v Prahe triedu japonských gymnazistov, ale neboli to gymnazisti, ale vtáci.

TEXT: Peter Mikuláš

[content type="longread-pos" pos="left"]

Dnes píše Peter Mikuláš, operný spevák, otec troch dcér.

[/content]

A hoj, Peťo

Tie moje cesty bývajú dosť nuda. Vlak sa hodiny vliekol ako šedý slimák z á do bé, samá výluka na trati, od skorého rána šedý deň, z okna tieň, ale nádej nehynie, navečer jej dačo pekné darujem. Na predstavení v Prahe jej v maringotke Opera vystrelím valentínsku ružu červenú.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zobudila ma až tma tunela. Z metra som odhrkotal po mačacích hlavách, vlečúc na obojku svoj verný modrý kufor a zrazu na námestíčku počuť obrovské modlenie. Z diaľky sa mi zdali ako trieda japonských gymnazistov, zhluknutých ich bolo zo tridsať, ale zblízka v ich strede dakto na plné pľúca kričí: OTČE NÁŠ, JENŽ JSI NA NEBESÍCH. Prvý pohľad sklamal, gymnazistov na výlete nebolo, podrobnejší druhý zistil, že sa tu dnes dakto vymyká. Nie však pre Otčenáš, ale preto, lebo sa z ich kruhu jeden odčlenil ako odťatá kôra stromová a bezvládne zaboril nos do žulových kociek.

Poznáš to, Peťo, podobne, ako keď chceš, aby ti vrece s žitom stálo bez opretia, doplna plné a zrazu spraví kvac a máš problém. Tomuto tam ešte aj nohy nadleteli, tak sa zrútil. Začali ho tí okolití modliaci sa ťahať za kabát, nech sa postaví. POSVĚŤ SE JMÉNO TVÉ..., ale uvoľnené vrece zdvihnúť nie je žiaden špás. Keď sa to asi trom dáko po biede podarilo, veľký význam to nemalo, hrozilo nové nakláňanie, zemskosť toho na mol opitého príťažlivosťou stále k sebe ťahala. Avšak ležať na nej nesmel, prechladol by, veď bol dosť mínusový februárový deň.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Čítajte ďalej

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


21. sep

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


20. sep

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


19. sep

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


18. sep

Karikatúra denníka SME (Sliacky)


17. sep
SME.sk Minúta Najčítanejšie Video
SkryťZatvoriť reklamu