SME

Rozhodne o parlamentných voľbách číslo 2287?

Angela Merkelová určite neurobí tisíc kľukov ako náš premiér, ale jej politický výtlak by som nepodceňoval.

TEXT: Róbert Kotian

[content type="longread-pos" pos="left"]

Dnes píše Róbert Kotian, moderátor rozhlasovej diskusie Dejiny.sk, spolupracovník denníka Šport. [/content]

Z ajtra a pozajtra sa budú konať dva dôležité summity pre slovenskú zahraničnú politiku - ak už nechceme priamo hovoriť o budúcnosti schengenského priestoru a Európskej únie ako takej. Rokovania európskych ministrov vnútra a neskôr aj lídrov krajín EÚ o riešeniach utečeneckej krízy vystavia svedectvo o tom, ako je európske spoločenstvo pripravené na najväčšiu výzvu od roku 1989 – doteraz vidíme najmä to, že pripravená nie je ani európska vrcholová politická elita. Bizarné a symptomatické je, že ministri vnútra môžu odpor V4 prehlasovať, lídri sa však musia dohodnúť. Odolá väčšina pokušeniu? Ponúkne menšina východisko z tejto situácie? Bude už v utorok vsjo jasno?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak sa presunieme domov, približne pol roka pred parlamentnými voľbami sa podľa niektorých pozorovateľov a politikov stala téma utečencov súčasťou predvolebného boja. Môže však táto problematika nejakým výrazným spôsobom ovplyvniť slovenské vnútropolitické dianie a súboj o parlamentné kreslá?

I. Predohra veľkých

Po tejto – možno aj rečníckej – otázke je namieste niekoľko vyjadrení z najvyššej politickej úrovne.

I. a Nedávno (1. 9.) uverejnil americký The New York Times Magazine rozsiahlejší materiál o zahraničnej politike prezidentských kandidátov a poradca Jeba Busha Richard Fontaine vyslovil pozoruhodný skeptický postreh: „V Iraku sme zvrhli vládu a okupovali územie a všetko išlo do pekla. V Líbyi sme zvrhli vládu, ale neokupovali sme územie krajiny, a aj tak išlo všetko do pekla. V Sýrii, naopak, sme ani nezvrhli vládu a neokupovali ani jej územie, a aj tak to všetko šlo do pekla. Takže, v skratke, toto je Blízky východ.“ Toto je však, v skratke, aj Amerika a dopady jej niektorých geopolitických predstáv a mocenských riešení.

I. b Nemecká kancelárka Angela Merkelová krátko po vypuknutí migračnej krízy prejavila pozoruhodnú empatiu s utečencami a de facto pozvala všetkých do Nemecka. Slová politikov treba väčšinou vnímať s nutnou dávkou ostražitosti, ak však nemecká kancelárka, jedna z najsilnejších osobností sveta, vysloví takéto pozvanie, nie div, že mu rozumejú mnohí, najmä ak po niečom podobnom bytostne túžia, a aj sa podľa neho zariadia. (Že medzi Nemeckom a Gréckom sú aj Srbsko a Maďarsko a Chorvátsko a Slovinsko a Rakúsko a hranice schengenského priestoru, sa stalo skoro nepodstatným – a Schengen bol opäť malou luxemburskou dedinou.)

I. c Robert Fico, slovenský premiér, vyvoláva v posledných dňoch v európskej politike zvýšenú pozornosť najmä svojím dôsledným odmietaním utečeneckých kvót, aj keby mal ostať s týmto stanoviskom sám. A dokonca tvrdí, že ak bude slovenský postoj prehlasovaný, nebudeme ho vraj rešpektovať.

II. Metodológia – svet podľa Tomáša Akvinského

Po tejto viac-menej personálnej predohre skúsme nájsť metodologickú pomôcku, ako sa nestratiť v situácii, v ktorej sa neorientujú ani mnohé výrazne väčšie politické, filozofické či odborné kapacity a kde je núdza o zmysluplné, realizovateľné a navyše aj citlivé riešenia humanitárnej krízy, akou dnes téma utečencov jednoznačne je.

„Bože, daruj mi silu prijať, čo zmeniť nemôžem, odvahu zmeniť, čo zmeniť môžem, a múdrosť rozoznať jedno od druhého,“ znie jeden z najznámejších citátov Tomáša Akvinského, pripisovaný viacerým autorom. Koleso netreba vymýšľať, skúsme sa teda oprieť o stredovekého filozofa a teológa.

Navyše v situácii, vtipne charakterizovanej ekonómom Vladimírom Balážom: „Príchod relatívne malej skupiny migrantov (tohto roku ich nebude viac ako milión) vyvolal vášne a polarizoval spoločnosť. Jeden tábor hrdo máva vlajkou humanity a okázalo ignoruje všetky reálne problémy spojené s integráciou imigrantov. Druhý tábor vidí len africké a ázijské hordy pochovávajúce európsku civilizáciu.“

Obľúbené príslovie, že pravda je niekde uprostred, zvykne pokrivkávať, avšak medzi „oboma tábormi podľa Baláža“ je ešte veľký priestor pre ľudí, ktorí súcitia s časťou utečencov, ale nestrácajú empatiu ani voči svojim blízkym, a neboja sa mať strach z nezvládnutia tejto migrácie.

III. Globálne a lokálne

Príčiny súčasnej utečeneckej krízy sa nezačali na srbsko-maďarskej hranici a na chorvátsko-slovinskej, slovinsko-rakúskej či rakúsko-nemeckej sa ani neskončia. Na masy utečencov neboli pripravení ani v Grécku, ani v Taliansku, a následky tejto nepripravenosti začali plniť pohár. Až brutálny maďarský zásah voči utečencom očividnejšie ukázal, ako Európa a jej lídri nepočúvali tikanie hodín z Blízkeho východu a severnej Afriky.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C3V64 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Oslavy 80. výročia oslobodenia Bratislavy na Slavíne.

Čo je Slavín a kto všetko sa tam zišiel?


54
Akciové trhy prudko klesajú.

Pohľad na portfóliá investorov nepotešia.


124
Peter Tkačenko.

Fico môže Danka buď upratať, alebo ignorovať.


4
Trhy na Wall Street.

Príležitosťou môžu byť napríklad farmafirmy či biotechnologické tituly.


Neprehliadnite tiež

Kreslí Hej, ty! – Györe.


Hej, ty!
Soňa Jánošová

V Česku padol dôležitý rozsudok.


1
Peter Tkačenko.

Fico môže Danka buď upratať, alebo ignorovať.


4

Robert a kolegovia, všetko ok, pokojne pokračujte.


9
SkryťZatvoriť reklamu