SME

Muž, ktorý sa borí s tým, čo napáchali politici

Petr Kostohryz hovorí z utečeneckého tábora v Jordánsku: My riešime iba následky krízy. Jej príčiny môžu ovplyvniť politici, ktorí sa k tomu nemajú.

TEXT: Petra Procházková

[content type="longread-pos" pos="left"]

Dnes píše Petra Procházková, redaktorka SME a Lidových novín.

[/content]

P etr Kostohryz (42) sa narodil v Tepliciach, kde maturoval na miestnom gymnáziu. Potom vyštudoval Filozofickú fakultu Univerzity Karlovej v Prahe. Od roku 2002 pôsobí v zahraničných humanitárnych misiách OSN a mimovládnych organizáciách. Pracoval v Čečensku, Afganistane, Pakistane, Južnom Sudáne a v Sýrii. Od leta 2014 je riaditeľom jordánskej pobočky nórskej mimovládnej organizácie Norwegian Refugee Council.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Bojíš sa moslimov?“ Opýtala som sa ho počas našich rozhovorov na diaľku (ja v malej dedinke na východ od Prahy, on v Zaatari, v jednom z najväčších utečeneckých táborov na svete v Jordánsku). Aj na tú vzdialenosť som cítila, že táto otázka mu pripadá účelová, primitívna a vlastne celkom hlúpa.

Lenže ja som ju musela položiť. Lebo strach z moslimov prevtelený do ostnatých drôtov a nepriateľských rečí v krčmách o nevzdelanej mohamedánskej luze hýbe teraz stredoeurópskou politikou a je prítomný aj v našich hlavách, srdciach a domácnostiach.

Moje novinárske a jeho humanitárne cesty sa stretávali často tam, kde sa niečo dialo. Boli sme spolu na mnohých bojiskách - myslím, že mu museli prejsť rukami milióny utečencov.

[content type="citation"]Len tento rok v septembri vyradila OSN asi 230-tisíc utečencov zo zoznamu príjemcov finančnej podpory, pretože na ňu nie sú peniaze.[/content]Petr Kostohryz sa pôvodne vôbec do tejto visegrádskej na seba sústredenej diskusie púšťať nechcel. Nemienil sa zapojiť do verejnej debaty o tom, ako sa na nás hrnú hordy za utečencov prezlečených bojovníkov Islamského štátu. Ani ako moslimovia nevedia splachovať, pretože doma nemajú WC, a to že je taká kultúrna priepasť, ktorú našinec jednoducho neprekoná.

„Nemám strach z moslimov. Prežil som desať rokov v rôznych moslimských spoločenstvách, mám stovky moslimských kamarátov. Na druhej strane chápem strach iných. Pretože u nás sa zrazu vyrojili davy odborníkov na islam, ktorí si vyberú citát z Koránu, aby poukázali na zlobu druhého najväčšieho svetového náboženstva. Pritom nedokážu rozlíšiť základné rozdiely medzi jednotlivými prúdmi islamu, prípadne medzi Arabmi a Peržanmi. Sám nie som žiadny odborník, ale občas mi naša domáca 'debata' o islame pripadá, ako keď si v USA pletú Slovensko so Slovinskom alebo Česko s Čečenskom.“

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C3V95 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Rozdiel bude najmä v teplote a čase prípravy.


21

Kreslí Mikuláš Sliacky.


11
Mariana Čengel-Solčanská. (Zdroj: ARCHÍV M.Č.S.)

Vatikánska zmluva je symbol pretrvávajúcej dominancie cirkvi.


20
Matúš Šutaj Eštok.

Kadečo sa dá kúpiť, ale úroveň určite nie.


64
SkryťZatvoriť reklamu