Autorka je komunálna politička, pôsobila v Európskej komisii
Ministri vnútra krajín Európskej únie v utorok schválili mechanizmus prerozdelenia utečencov v Grécku a Taliansku do ostatných krajín Únie. Maďarsko prerozdeľovanie „svojich“ utečencov odmietlo. Spolu sa v prijatom dokumente zatiaľ hovorí o 800 utečencoch pre Slovensko, ale číslo sa môže zvýšiť.
Aby sme si porovnali, aké „cudzie kultúry“ tu s požehnaním vlády Roberta Fica už bývajú, pozrime si štatistiky z roku 2014: ministerstvo vnútra Roberta Kaliňáka malo počty platných povolení na pobyt pre ľudí z Číny - 2024, Iránu - 297, Indie - 255, Afganistanu - 222, Líbye -170 a Saudskej Arábie - 117.
Na každého prerozdeleného utečenca dostane Slovensko z rozpočtu EÚ 6000 eur. Konkrétnych utečencov môžeme odmietnuť, ak by predstavovali ohrozenie bezpečnosti krajiny. Zároveň budeme zodpovední za azylové konanie, takže prípadných ekonomických utečencov môžeme rýchlo vylúčiť.
Lisabonská zmluva
Premiér Robert Fico sa dnes spolu s predsedom SNS bijú do pŕs, ako nás pred kvótami ochránia. Taktne mlčia o tom, že problém kvót na utečencov sami spôsobili a možnosť ich povinného zavedenia kedysi s veľkou pompou odsúhlasili.
Osobitne Fico sa v posledných dňoch rád odvoláva na Lisabonskú zmluvu, ktorou sa zmenili mnohé pravidlá fungovania EÚ. Zabúda pritom, že súčasné kvóty na utečencov sú založené na spoločnej azylovej politike, ktorá bola zavedená práve Lisabonskou zmluvou. Miernejšie ustanovenia o azyle platili aj dovtedy, vyžadovali si však jednohlasný súhlas všetkých krajín Únie. A to Lisabonská zmluva, ktorú vyjednal a podpísal Robert Fico, zmenila.