SME

Porážka humanitných vied

Porážka humanitných vied

Ľudia, ktorých výplaty sú zviazané s rozhodnutiami politikov, nemajú čas a odvahu vyjadrovať sa verejne k spoločenským problémom.

TEXT: Michal Havran

[content type="longread-pos" pos="left"]

Dnes píše Michal Havran, teológ a šéfredaktor jetotak.sk.

[/content]

H umanitné vedy vraj neslúžia na nič, zaoberajú sa samy sebou, karentovanými časopismi a sympóziami a načo potrebujeme ročne dvesto absolventov kunsthistórie, keď aj tak skončia v call centrách poisťovní. Humanitné vedy a ich absolventi predstavujú z nejakých záhadných príčin v predstavivosti slovenskej spoločnosti to najhoršie - zmes lenivosti a nezrozumiteľnosti určenej na vyvyšovanie sa týchto ľudí nad ostatných.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo také robia etnografi, načo im štát platí skúmanie hudby v Sihle, keď ten výskum sa nikdy neskončí a pre nás ostatných sú jeho výsledky zbytočné? Podobne načo máme sociológov alebo, ešte horšie, literárnych vedcov, čo skúmajú, čomu sa venujú, prečo sa odťahujú od nás, zvyšku spoločnosti nenakazenej abstraktným myslením? Problém postavenia humanitných vied má však závažnejšie dôsledky, obzvlášť v krajinách ako Slovensko.

Služba inžinierom

[content type="citation"]Samozrejme, štúdie venované kabalistickej mystike v Tolede v ranej renesancii nepoužije žiadna lisovňa plechov v automobilke, no to neznamená, že práce venované tomuto problému nemajú spoločenskú hodnotu, že sú to iba extravagantné záľuby vedcov.[/content]

Ak do dnešných dní niekto nerozumel tomu, akú inú úlohu okrem výskumu majú tieto disciplíny v spoločnosti, dnes si môže naplno vychutnávať katastrofu myslenia, ktorá postihla väčšinu obyvateľstva.

Humanitné vedy plnia všade v civilizovanom svete dve funkcie - jednu vedeckú, skúmajú, archivujú, produkujú a odovzdávajú špecifické poznanie založené na pomalej a neviditeľnej práci, ktorá sa v prípade niektorých programov rozkladá ponad vedecké generácie.

Nie sú to vonkoncom absurdné a takzvané nepotrebné informácie, ako sa domnievajú tí, čo považujú humanitné vedy za neprispôsobivé trhovému prostrediu a vlastne zbytočné, pretože väčšina z ich poznatkov sa nedá uplatniť v priemysle.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Autor je teológ, spisovateľ a moderátor publicistickej relácie Večera s Havranom. Facebook

Čítajte ďalej

Kto šetrí na svetle (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


5 h

Stačí nechať krátko pôsobiť (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


4. dec

Realistické prianie (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


1. dec

Zakaždým presne (Hej, ty!)

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


30. nov

Oprávnená pochybnosť (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


29. nov

Ruský advent (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


28. nov
SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu