SME

Porážka humanitných vied

Ľudia, ktorých výplaty sú zviazané s rozhodnutiami politikov, nemajú čas a odvahu vyjadrovať sa verejne k spoločenským problémom.

TEXT: Michal Havran

[content type="longread-pos" pos="left"]

Dnes píše Michal Havran, teológ a šéfredaktor jetotak.sk.

[/content]

H umanitné vedy vraj neslúžia na nič, zaoberajú sa samy sebou, karentovanými časopismi a sympóziami a načo potrebujeme ročne dvesto absolventov kunsthistórie, keď aj tak skončia v call centrách poisťovní. Humanitné vedy a ich absolventi predstavujú z nejakých záhadných príčin v predstavivosti slovenskej spoločnosti to najhoršie - zmes lenivosti a nezrozumiteľnosti určenej na vyvyšovanie sa týchto ľudí nad ostatných.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo také robia etnografi, načo im štát platí skúmanie hudby v Sihle, keď ten výskum sa nikdy neskončí a pre nás ostatných sú jeho výsledky zbytočné? Podobne načo máme sociológov alebo, ešte horšie, literárnych vedcov, čo skúmajú, čomu sa venujú, prečo sa odťahujú od nás, zvyšku spoločnosti nenakazenej abstraktným myslením? Problém postavenia humanitných vied má však závažnejšie dôsledky, obzvlášť v krajinách ako Slovensko.

Služba inžinierom

[content type="citation"]Samozrejme, štúdie venované kabalistickej mystike v Tolede v ranej renesancii nepoužije žiadna lisovňa plechov v automobilke, no to neznamená, že práce venované tomuto problému nemajú spoločenskú hodnotu, že sú to iba extravagantné záľuby vedcov.[/content]

Ak do dnešných dní niekto nerozumel tomu, akú inú úlohu okrem výskumu majú tieto disciplíny v spoločnosti, dnes si môže naplno vychutnávať katastrofu myslenia, ktorá postihla väčšinu obyvateľstva.

Humanitné vedy plnia všade v civilizovanom svete dve funkcie - jednu vedeckú, skúmajú, archivujú, produkujú a odovzdávajú špecifické poznanie založené na pomalej a neviditeľnej práci, ktorá sa v prípade niektorých programov rozkladá ponad vedecké generácie.

Nie sú to vonkoncom absurdné a takzvané nepotrebné informácie, ako sa domnievajú tí, čo považujú humanitné vedy za neprispôsobivé trhovému prostrediu a vlastne zbytočné, pretože väčšina z ich poznatkov sa nedá uplatniť v priemysle.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C3VAD na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Americký prezident Donald Trump.

Hnutie MAGA je moderná severoamerická verzia nemeckej NSDAP.


Dosť veľavravné operovanie s pojmom "bežní ľudia".


2
Peter Tkačenko.

Kto ju platiť nechce, v žiadnej koalícii nebude.


5
Protestné zhromaždenie v Pezinku.

Listujúc v novinách mám pocit, že Slovensko sa nadobro zbláznilo!


Veronika Šikulová 7
SkryťZatvoriť reklamu