Autor je vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku
Vedci vyvinuli nový senzor vodíka, ktorý urýchli nástup vodíkového pohonu v autách. Dopredu sa posunul aj projekt plášťa magnetickej neviditeľnosti, ktorý umožní už na zemi skúmať, aký vplyv bude mať na organizmus kozmonautov dlhší pobyt vo vesmíre. Vďaka sledovaniu génových zmien v tkanive prsníkov už zrejme čoskoro dokážu lekári predpovedať vznik, druh aj mieru agresivity budúcej rakoviny. To je len niekoľko príkladov úspechov slovenskej vedy, o ktorých písali v posledných mesiacoch prestížne odborné časopisy, ale aj populárne médiá.
Naša veda má za sebou aj menej nápadné úspechy. V grantovej výzve Európskej únie financovanej z programu Horizont 2020 na prepájanie a spoluprácu vedeckých pracovísk sa našim inštitúciám podarilo získať najvýraznejšiu podporu zo všetkých zapojených krajín. Vďaka tomuto projektu budú štyri naše ústavy a univerzity v najbližších rokoch úzko spolupracovať so špičkovými pracoviskami zo západnej Európy.
Na vedu dávame málo
Spomínané úspechy vedci dosiahli aj napriek náročným podmienkam, ktoré na Slovensku v tomto sektore panujú. Vo financovaní vedy, výskumu a inovácií sme stále na chvoste spomedzi krajín EÚ a OECD. Kým priemerné výdavky na vedu a výskum predstavovali v roku 2013 v Európskej únii 2,02 percenta HDP, na Slovensku to bolo iba 0,83 percenta. Z 28 krajín EÚ investovalo do tejto oblasti menej iba šesť krajín.