[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/4/56/5688964/5688964.jpeg?rev=2" author="FOTO – TASR" longread-pos="full"]Robert Fico[/content]
TEXT: Peter Schutz
[content type="longread-pos" pos="left"]

Píše Peter Schutz, komentátor denníka SME.
[/content]
Udalosť týždňa
Kvóty. Za vytvorenie zdania, že Únia je akcieschopná a Juncker vo forme, prijatie kvót spôsobom, akým sa prijali, nestálo.
Prehlasovanie štyroch členov je v takej brizantnej kauze precedens, ktorý možno do budúcnosti avizuje, že v mene efektivity rozhodovania bude na úkor princípu konsenzu viac väčšinového rozhodovania.
Procedurálny prielom je výrazom frustrácie Junckera, Merkelovej a spol. z krízy a hysterického Visegrádu, s ktorým prestala byť rozumná reč, keďže dominantne na vlastných voličov orientovaní politici, navyše i s predsudkami – na čele s Ficom & Kaliňákom – indukovali protiutečenecko-protibruselskú psychózu takej intenzity, že sami sa stali jej obeťou, keďže to vyzeralo, že sami uverili absurdným argumentom, ktoré šírili. („Aj tak odídu do Nemecka.“ No a čo keď odídu? To je aký problém pre SR?)
Kvóty isteže sú len doplnkom k riešeniu, vzpierať sa im však bolo strategickým hazardom s marginalizáciou a úpadkom vplyvu SR.
Ak Fico naozaj „pôjde do infringementu“, čím sa vyhráža, my nevieme, kde to presne je, len veríme, že poriadne ďaleko. Ani by sme neprotestovali, keby v tom „infringemente“ už zostal natrvalo.
Udalosť týždňa II
Pochod za život. Presah do legislatívy či volebných programov mať nebude, ale masívna účasť po Košiciach opäť ukázala, kde leží na Slovensku téma s najsilnejším mobilizačným nábojom.
Kontrastuje zvlášť s riedko obsadenými (proti)utečeneckými podujatiami. Vnesenie prvku svedomia do prostredia s dominantným sekulárno-konzumným naratívom sa pociťuje ako provokácia, pre zárodky ľudských bytostí, o ktorých sa potenciálne bude rozhodovať, či prídu na svet, alebo nie, je to však dobrá správa.
Požiadavka na legislatívne zmeny, ktoré happening vzniesol, je sporná, keďže na pozitívny zostupný trend interrupcií by aj dobre mienené zmeny mohli pôsobiť rušivo.
S rezervou treba brať aj sociálno-inžinierske nápady na zlepšenie rodinnej politiky. Neideologický rozum sa prikláňa k evolučnej ceste vymetenia potratov, čomu udalosť azda pomohla.
Udalosť týždňa III
Rusi v Sýrii. Konečne sa vyjasnilo, odkiaľ sa vzalo pred tromi týždňami prímerie v Donbase – tentoraz dodržiavané. Lietadlá, tanky, transportéry presunuli do Latakie.
Putin zachraňuje Asada a – mimochodom – jedinú námornú základňu v južných moriach, ktorú má. Stíchnutie na Ukrajine takto len prezrádza, že na hru na dvoch šachovniciach Rusko nemá, čo aj zvádza k myšlienke, či by Porošenko nemal teraz skúsiť vziať si naspäť svoje územie.
Zdesenie Obamu, že sa jeho poradcovia, ktorí cvičia opozíciu, dostanú do „friendly“ kontaktu s Rusmi, je asi opodstatnené, ale na to, že Putin nenechá padnúť obľúbeného diktátora, mal čas myslieť štyri roky.
Intervencia Rusov tolerovaná či koordinovaná s USA je len ďalšou komplikáciou, udržanie Asada znamená prolongáciu konfliktu donekonečna, keďže s ním neexistuje v Sýrii nastolenie mieru.
Zvrhnúť ho chcú všetky džihádistické i sekulárno-nacionalistické frakcie.
Pick of the week
Červené trenky nad sídlom českého prezidenta. O nočnej akcii skupiny Ztohoven (nie sto hoven), ktorá vyliezla na stožiar, zvesila štandardu a napichla zväčšeninu intímnej bielizne, sa rozbehla hneď veľká debata.