Dobre vidieť sa dá jedine srdcom. To hlavné oči nevidia. Podľa týchto slov sa Európa väčšinou zachovala k tisíckam utečencov z Blízkeho východu, Afriky, Afganistanu.
Citované vety sú z Malého princa francúzskeho humanistu Antoine de Saint-Exupéryho, príbeh je originálnou súčasťou veľkého európskeho kultúrneho bohatstva. Aj o ňom bude ešte reč.
A teraz prichádza racionálna otázka: Čo si počať so stovkami tisíc utečencov ďalej?
1. Koľko utečencov EÚ má?
O čom hovoríme, keď hovoríme o migračnej kríze na starom kontinente? Od začiatku roka prišlo podľa Medzinárodnej organizácie pre migráciu do Európy cez Stredozemné more okolo 500tisíc utečencov, 40 percent z nich boli Sýrčania. K nim sa cestou pridalo vyše stotisíc Balkáncov.
Cynicky povedané - keď príde zima skôr a bude tuhá, počty utečencov sa tento rok zastavia niekde na čísle 800-tisíc (500-tisíc už z juhu prišlo, už v Európe sa pripojilo 150-tisíc Balkáncov, ďalších 150-tisíc je už niekde na ceste alebo sa ešte pokúsi vydať na neistú púť). Za celý minulý rok to bolo len 197 940 migrantov z Blízkeho východu a Afriky.
2. Prečo sú kvóty dobré?
Na dnešnú situáciu už nie sú dobré riešenia. A jedným z tých menej zlých sú v tejto chvíli kvóty - keď zlyhala dobrovoľnosť.
Majú odľahčiť krajinám, kde je migrantov najviac - Grécku, Taliansku, Nemecku a Maďarsku, ktoré však kvóty odmietlo, migrantov vozia rovno na hranicu s Rakúskom. Tento rok sa podľa kľúča schváleného v utorok ministrami vnútra prerozdelí 66tisíc ľudí z Grécka a Talianska.
Nemecký Spolkový úrad pre migráciu a utečencov zaznamenal tento rok do konca augusta 92 558 nových žiadostí o azyl od Sýrčanov, Afgancov, Iračanov a ľudí z Pakistanu, Eritrey či Nigérie a 103 177 žiadostí od Albáncov, Kosovčanov, Srbov, Macedóncov, Čiernohorcov. Balkánci budú mať smolu, Nemci (aj ďalšie krajiny) ich pošlú späť domov, kde im nejde o život, sú to typickí ekonomickí migranti. Čo bude zložité a bolestné, ale nutné, aby mali krajiny dosť srdca a rozumu pre tých naozaj v núdzi.
3. Kde sú ostatní migranti?
Aj zvyšní migranti do počtu 800-tisíc sú v rovnakých preťažených krajinách - Grécku, Taliansku a Nemecku. Kvóty sú teda nanajvýš potrebné, ale úplne nedostatočné. Ako pomôcť tu? Najlepšie tak, že ostatní prijmú dobrovoľne ďalšie tisícky utečencov.
Až v druhom rade môže byť pomoc finančná, personálna, technická... Mníchov s desiatkami tisíc ľudí každý deň nepotrebuje peniaze, ale podstatné odľahčenie. Keď Európa zvládne tohtoročnú úlohu, mala by na budúci rok riešiť prílev utečencov bez kvót, úplne inak: civilizovane, predvídateľne pre obe strany, s jasnými pravidlami.