„Volili sme ho, lebo sme si mysleli, že veď aj tak ho nezvolia,“ tvrdil manželský pár z Banskobystrického kraja. A pozri ho, to isté si museli povedať mnohé domácnosti. Dnes Kotleba sedí v pracovni a rozhoduje o tom, čo sa bude a nebude hrať v divadlách a školách. Dokým tam nesedel, z vôle ľudu banskobystrického on, tak sme ani nevedeli, čo všetko župan podpisuje. Alebo nepodpisuje. A výbor divadelných kritikov, ktorým zrušil projekt, mu adresuje list začínajúci sa slovami „Vážený pán predseda“.
Banská Bystrica tak tento rok neuvidí medzinárodný tanečný festival – župan ich ochránil od pohľadu na mužské telá v elastických nohaviciach (hm, čo na to Sagan?) – a najnovšie ani projekt Stop extrémizmu! pripravovaný pre školy Bábkovým divadlom na Rázcestí v spolupráci s Amnesty International.
Na Kotlebov extrémizmus reagujú divadlá tichomČítajte
Projekt mal za úlohu upozorniť mladých na vzorce myslenia, ktoré ich dovedú k tomu, že do urny napokon hodia Kotlebovo meno. Autori na to šli osvetovo a tradične: cestou divadelného predstavenia a následnej besedy. Zvolili si autobiografický príbeh slovenskej autorky žijúcej v Bazileji a zapojili mimovládku venujúcu sa aj témam, ktoré Irena Brežná v texte rieši: rasizmus a xenofóbia.