Autor je odborník na kybernetickú politiku
Je možné, že by Rusko prostredníctvom hackerov zasahovalo do predvolebnej kampane v USA? Najnovšie odhalenia ukazujú, že je to možné a do tejto schémy by zapadla aj nedávna kauza uchádzačky o kandidatúru za demokratov Hillary Clintonovej. Bývalá ministerka zahraničných vecí už od začiatku marca čelí obvineniam, že počas svojho pôsobenia v State Departmente v určitom období nepoužívala výhradne oficiálny e-mailový systém ministerstva, ale sa viac spoliehala na svoju súkromnú e-mailovú adresu.
Firma kybernetickej bezpečnosti F-Secure pred časom uverejnila výskumnú správu, z ktorej sa dá odvodiť, že neortodoxný postup Clintonovej v oblasti e-mailovej komunikácie mohol mať aj celkom iné dôvody.
Správa uvádza viac dôkazov o tom, že za sedem rokov trvajúcim šírením malvérového vírusového kmeňa Duke na internete môže byť vláda Ruska. Medzi cieľové objekty skupiny Dukes podľa F-Secure patria napr. NATO, Čečensko, Biely dom a aj State Department.
Aké sú dôkazy
Správa analyzuje prieniky počítačových vírusov Duke od roku 2008 a všíma si všetkých deväť ich variantov šitých na jednotlivé systémy a situácie. Uvádza dôkazy, že ruská vláda je s vysokou pravdepodonosťou sponzorom aktivít skupiny Dukes.
Odborníci zo F-Secure upozorňujú na mimoriadnu citlivosť kybernetického vyšetrenia prienikov do databáz takých štátnych orgánov, ako sú parlamenty, ministerstvá, veľvyslanectvá atď. Z ich strany by nebolo taktické, ak by uverejnili všetky nadobudnuté dôkazy, no niektoré predsa len uvádzajú.