SME

Čo sa stane s Bohom, ak objavíme mimozemšťanov?

Čo sa stane s Bohom, ak objavíme mimozemšťanov?

Podľa Vatikánu je vtelenie Božieho syna jedinečnou historickou udalosťou, a tak by to malo ostať.

TEXT: Michal Havran

[content type="longread-pos" pos="left"]

Dnes píše Michal Havran, teológ a šéfredaktor jetotak.sk.

[/content]

O tázka postavenia pozemských náboženstiev a špecificky kresťanstva v prípade objavenia mimozemského života získala po objave slanej vody na Marse a planéty Kepler 452b nový rozmer. Zo známych textov sa hypotézou reinkarnácie Krista na iných svetoch zaoberal v članku pre Christian Herald v roku 1950 C. C. Lewis, autor Narnie a Tolkienov spolupútnik v snahe o oživenie tvorivej imaginácie predkresťanskej mytológie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Krst pre Marťanov?

Lewis si v eseji Stratíme v kozme Boha? položil otázku, prečo by malo mať ľudstvo v porovnaní s inými, mimozemskými rasami, privilégium zjavenia. V podobnom duchu, nevylučujúcom možnosť, že Boh kresťanov neskončil svoju tvorivú pochôdzku po vlastnom diele príbehom o betlehemských zvieratkách a malom Ježiškovi, sa nesú aj výroky jezuitu Josého Gabriela Funesa, šéfa Vatikánskeho observatória, ktorý v reakcii na objav sesterských planét Zeme uviedol, že ľudia by nemali stanovovať hranice Božej slobody. No zároveň, čo je kľučové, vylúčil, že by sa existencia inteligentného života spájala s reprodukciou Krista po iných, Zemi podobných planétach.

Podľa Vatikánu je vtelenie Božieho syna jedinečnou historickou udalosťou, a tak by to malo ostať aj v prípade, ak nové plánované teleskopy odhalia v slepých uličkách našej galaxie nové druhy ľudstva. Nakoniec, scenár možného stretnutia s mimozemskými civilizáciami už v hlavách kresťanských predstaviteľov existuje. Je odvodený od prvých kontaktov s kolonizovanými obyvateľmi Nového sveta alebo Afriky, v politicky korektnejšom prípade od spôsobu, ako sa dávali krstiť prvé kresťanské zbory.

Exoteológia, ako sa nazýva teologická disciplína testujúca naše náboženské predstavy v kontexte možného objavenia inteligentného života s rovnakými metafyzickými potrebami, je na stretnutie aspoň teoreticky pripravená a Guy Consolmagno, šéf Nadácie Vatikánskeho observatóra, už na túto tému napísal knihu s názvom: Pokrstili by ste mimozemšťana? V spolupráci s kolegom Pablom Muelerom v nej rozoberá základný motív, ktorý nedávno použil pápež František, keď sa verejne opýtal, kto sme my, aby sme odmietli Marťanom krst?

Jednoducho odísť

[content type="citation"]Otázka odchodu ľudstva a stretnutia sa s iným ľudstvom nie sú až také oddelené, ako to tvrdí exoteológia.[/content]

Teológia sa otázkou jedinečnosti ľudského života a jeho pôvodu zaoberá dlhšie a naučila sa rozlišovať medzi tým, čo dokážeme v našich náboženských predstavách o našom postavení v dejinách stvorenia zmeniť a čo nie.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Autor je teológ, spisovateľ a moderátor publicistickej relácie Večera s Havranom. Facebook

Čítajte ďalej

Mikuláš (Hej, ty!)

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


11 h

Nebezpečenstvo (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky)


6. dec

Kto šetrí na svetle (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


5. dec

Stačí nechať krátko pôsobiť (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


4. dec

Realistické prianie (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


1. dec

Zakaždým presne (Hej, ty!)

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


30. nov
SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu