
TEXT: Michal Havran
[content type="longread-pos" pos="left"]

Dnes píše Michal Havran, teológ a šéfredaktor jetotak.sk.
[/content]
O tázka postavenia pozemských náboženstiev a špecificky kresťanstva v prípade objavenia mimozemského života získala po objave slanej vody na Marse a planéty Kepler 452b nový rozmer. Zo známych textov sa hypotézou reinkarnácie Krista na iných svetoch zaoberal v članku pre Christian Herald v roku 1950 C. C. Lewis, autor Narnie a Tolkienov spolupútnik v snahe o oživenie tvorivej imaginácie predkresťanskej mytológie.
Krst pre Marťanov?
Lewis si v eseji Stratíme v kozme Boha? položil otázku, prečo by malo mať ľudstvo v porovnaní s inými, mimozemskými rasami, privilégium zjavenia. V podobnom duchu, nevylučujúcom možnosť, že Boh kresťanov neskončil svoju tvorivú pochôdzku po vlastnom diele príbehom o betlehemských zvieratkách a malom Ježiškovi, sa nesú aj výroky jezuitu Josého Gabriela Funesa, šéfa Vatikánskeho observatória, ktorý v reakcii na objav sesterských planét Zeme uviedol, že ľudia by nemali stanovovať hranice Božej slobody. No zároveň, čo je kľučové, vylúčil, že by sa existencia inteligentného života spájala s reprodukciou Krista po iných, Zemi podobných planétach.
Podľa Vatikánu je vtelenie Božieho syna jedinečnou historickou udalosťou, a tak by to malo ostať aj v prípade, ak nové plánované teleskopy odhalia v slepých uličkách našej galaxie nové druhy ľudstva. Nakoniec, scenár možného stretnutia s mimozemskými civilizáciami už v hlavách kresťanských predstaviteľov existuje. Je odvodený od prvých kontaktov s kolonizovanými obyvateľmi Nového sveta alebo Afriky, v politicky korektnejšom prípade od spôsobu, ako sa dávali krstiť prvé kresťanské zbory.
Exoteológia, ako sa nazýva teologická disciplína testujúca naše náboženské predstavy v kontexte možného objavenia inteligentného života s rovnakými metafyzickými potrebami, je na stretnutie aspoň teoreticky pripravená a Guy Consolmagno, šéf Nadácie Vatikánskeho observatóra, už na túto tému napísal knihu s názvom: Pokrstili by ste mimozemšťana? V spolupráci s kolegom Pablom Muelerom v nej rozoberá základný motív, ktorý nedávno použil pápež František, keď sa verejne opýtal, kto sme my, aby sme odmietli Marťanom krst?
Jednoducho odísť
[content type="citation"]Otázka odchodu ľudstva a stretnutia sa s iným ľudstvom nie sú až také oddelené, ako to tvrdí exoteológia.[/content]
Teológia sa otázkou jedinečnosti ľudského života a jeho pôvodu zaoberá dlhšie a naučila sa rozlišovať medzi tým, čo dokážeme v našich náboženských predstavách o našom postavení v dejinách stvorenia zmeniť a čo nie.