Nebo nad našimi hlavami zaplnili drony. Niektorí tvrdia, že pomáhajú, iní upozorňujú, že ťažký predmet poletujúci vo vzduchu bez zodpovednej a kvalifikovanej obsluhy môže byť veľmi nebezpečný.
Zdá sa, že krajinou, ktorá sa rozhodla pomocou takýchto dronov budovať medzinárodné vzťahy, je Rusko. Áno, ide síce o normálne lietadlá, napríklad stíhačky typu MiG-29, ale správajú sa akoby im chýbal zodpovedný pilot v kokpite. Alebo rovno veliteľ.
V posledných dňoch takéto neovládateľnými ambíciami riadené stíhačky podráždili NATO a najmä Turecko tým, že narušili jeho vzdušný priestor.
Odkedy si Rusko prinavrátilo Krym, rozohralo zdĺhavú partiu na východnej Ukrajine a jeho vzťahy so Západom tak ochladli znovu na teplotu zodpovedajúcu studenej vojne, začali sa opakovať i nepredvídateľné lety ruských lietadiel v blízkosti štátov EÚ a NATO.
Napríklad na Pobaltí počas jesene roku 2012 stíhačky NATO zaznamenali 12 ostrých štartov pri podobných incidentoch, no v roku 2014 počas ôsmich týždňov vzlietli až 50-krát.
Z vecného hľadiska situáciu dobre vykresľuje prirovnanie, podľa ktorého takéto lietadlo pripomína auto jazdiace bez svetiel či smeroviek.