SME

Kiskov apel, Harabin voľným pádom a deložovaný Smer

Kiskov apel, Harabin voľným pádom a deložovaný Smer

Kiskov dôrazný apel na vládu, aby korigovala utečeneckú politiku, zostal nepochopený, čo sa vzťahuje aj na dezorientovanú opozíciu.

TEXT: Peter Schutz

[content type="longread-pos" pos="left"]

Píše Peter Schutz, komentátor denníka SME.

[/content]

Udalosť týždňa I

R uské prelety nad Tureckom. Nikto netvrdí, že Putin chce vyvolať konflikt so Západom, ale keby chcel, na nič lepšieho než narušenie vzdušného priestoru členského štátu NATO by neprišiel. A hneď dvakrát po sebe, aby nevznikla pochybnosť, že provokuje úmyselne.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Príznačné pre Putina je, že toto si strihol mesiac po tom, čo v objatí s Erdoganom kolaudovali v Moskve (najväčšiu) mešitu (v Rusku). Riziko, že kdesi nad Palmýrou či inde sa ruské suchoje zrazia s raptormi US Air force, stúpa každý deň, keďže absentuje akási základná koordinácia na úrovni štábov, ktoré riadia sýrske operácie.

Udržanie Asada na koni v Damasku, ktoré sa zdá s Rusmi nezvratné, posúva horizonty politického či silového riešenia krízy do diaľav, za ktoré nedovidí ani Hubblov teleskop. Predstava, že zo Sýrie vzíde akýsi globálnejší konflikt, je ťažko uveriteľná, ale treba sa s ňou asi zžiť.

Udalosť týždňa II

Rozhovory EÚ - Turecko. Dohody s Erdoganom vyzerajú pekne, majú len tú chybu, že sa mu nedá veriť. Krátkodobým záujmom AKP je najmä vyhrať voľby, čomu eskalácia utečeneckého chaosu vychádza v ústrety. (I preto Erdogan blahosklonne toleruje skorumpovanú pobrežnú stráž, ktorá keby sa v hodinách, na ktorých sa dohodne s pašerákmi, „nevyparila“, do Grécka nevypláva ani jedna utečenecká posádka.)

A dlhodobým je vyšachovať Kurdov v Sýrii tak, aby nezaložili vlastný štát, čomu zase „vychádza v ústrety“ existencia Islamského štátu.

Udalosť týždňa III

Kiskov dôrazný a naliehavý apel na vládu, aby korigovala utečeneckú politiku. Prezident zostal – podľa očakávania - nepochopený, čo sa vzťahuje aj na dezorientovanú opozíciu, ktorá opäť prepásla príležitosť „budovať sa“ ako alternatíva Smeru v hodnotovom súboji.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Politický komentátor denníka SME. Pôsobí v Košiciach. Publikoval vo viacerých médiách na Slovensku aj v Česku.

Čítajte ďalej

Realistické prianie (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


1. dec

Zakaždým presne (Hej, ty!)

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


30. nov

Oprávnená pochybnosť (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


29. nov

Ruský advent (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


28. nov

Katar 2022 (Hej, ty!)

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


27. nov

Niet dôvodu na nespokojnosť (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


24. nov
SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu