Autor je básnik a výtvarník
Utrpenie mladého Werthera som čítal kedysi na strednej škole ako sedemnásťročný adolescent. Zápletka milostného trojuholníka ma nechala chladným a mal som čo robiť, aby som ju dočítal do konca. Nechápal som, ako mohol román vtedy dvadsaťpäťročného Goetheho spôsobiť v Nemecku a následne v celej Európe taký rozruch. Napoleon ho údajne čítal až deväťkrát. A už vôbec som nerozumel tomu, ako mohol krátko po jeho vydaní v Lipsku roku 1774 vyvolať u mladých Nemcov vlnu samovrážd.
Taký literárny kúsok sa už „nepodarí“ žiadnemu autorovi. Nie preto, že by profesionálne zlyhával. Nezmenil sa spisovateľ, ale svet a teda predovšetkým čitateľ.
Barthesova mienka, že zatiaľ čo kedysi bol neslušný sex, dnes sú za obscénne považované city, je trochu nadsadená. Zvlášť v dnešnom kyberneticky zrýchlenom čase je citový vzťah cenený. Nielen preto, že je stotožňovaný s emocionálne bohatým a zmysluplným životom, že je účinným liekom na ľudskú osamelosť, ale hlavne preto, že človeku napĺňa jednu z najhlbších potrieb, totiž prijímať uznanie ako nezameniteľný, nenahraditeľný subjekt. Lebo v pohlavnej láske stále platí, že kto je milovaný, musí byť vybraný, cenený a preferovaný na úkor všetkých ostatných.