SME

Čo sa stane, ak sa k moci dostanú ženy?

Čo sa stane, ak sa k moci dostanú ženy?

Vykastrujú ženy mužov a stanú sa z nich karieristické a hašterivé sliepky?

TEXT: Eva Borušovičová

[content type="longread-pos" pos="left"]

Píše Eva Borušovičová, scenáristka a režisérka.

[/content]

T ma, vidím tmu,“ zakričí muž.

„To je po prebudení z hibernácie normálne,“ odpovie mu žena.

Keď sa v roku 1984 objavil film Sexmisia, praskali vo švíkoch nielen poľské, ale aj české a slovenské kiná. Ťažko povedať, či na film diváci chodili preto, že sa chceli pobaviť na komediálnom herectve Jerzyho Stuhra, či ich oslovila satira na život v totalite, alebo preto, že tam bolo jednoducho neodolateľne veľa ženskej nahoty, nevídane veľa, neporovnateľne s ničím iným premietaným vtedy v kinách.

V každom prípade príbeh je doteraz akýmsi zhmotnením predstavy o tom, čo sa stane, ak sa k moci dostanú ženy. Hoci je tá predstava celkom pomýlená, pretože to by tými ženami pri moci nesmeli byť ženy.

Pôvab matriarchátu

V poľskej Sexmisii sa dvaja dobrovoľníci dajú zmraziť na tri roky, no zobudia sa o viac ako polstoročie do doby, keď ľudstvo po bližšie nešpecifikovanej vojne a ekologickej katastrofe žije v podzemí a je tvorené iba ženami. Spoločnosť je prísne hierarchická a odosobnená. Deti sa rodia v laboratóriách, vládne tvrdá disciplína, žiaden individualizmus, humor, láska, umenie a radosť, len mladé a pekné ženy v čižmách, šortkách a košeliach s vypchávkami na ramenách, ktoré užívajú tabletky, aby sa ich prípadná chuť na sex transformovala na „pud kariéry“.

[content type="citation"]Sexmisia ukazuje, aký by bol svet ovládaný ženami v prípade, keby ženy boli ako muži. Lenže ženy sú iné. Spolupracujú, rodia deti a majú iné stratégie aj riešenia problémov.[/content]Musia prísť muži, aby im ukázali, čo je prirodzené, čo je priateľstvo, smiech a pravda a aby im, mimochodom, nenápadne a tajne vládli. Sexmisia ukazuje, aký by bol svet ovládaný ženami v prípade, keby ženy boli ako muži. Lenže ženy sú iné. Spolupracujú, rodia deti a majú iné stratégie aj riešenia problémov.

Manželia Christopher Ryan a Cacilda Jethá spolu napísali knihu Sex at Dawn, ktorá u nás vyšla pod názvom Na počiatku bol sex a v nej pri pátraní po pravekom pôvode modernej sexuality prichádzajú so záverom, že patriarchát nielenže nie je prirodzený, ale ani nevyhnutný. A že ak sa od neho odkloníme, môže nám to len prospieť. Tvrdia, že „spoločnosti, kde majú ženy veľkú autonómiu a autoritu, charakterizuje zhovievavosť k mužom, uvoľnenosť, tolerantnosť a množstvo sexu... Ak sa sťažujete na nedostatok sexuálnych príležitostí vo svojom živote, neviňte ženy.

Dajte im moc a sledujte, čo sa bude diať... Západným antropológom mužského pohlavia možno robí problém rozpoznať matriarchálne spoločnosti práve preto, lebo očakávajú kultúru, v ktorej muži trpia pod nadvládou žien, teda zrkadlový obraz dlhodobého mužského útlaku v západných kultúrach. Ak narazia na spoločnosť, kde väčšina mužov uvoľnene a šťastne polihuje, dôjdu k záveru, že objavili ďalší patriarchát. Pravdu však celkom prehliadli.“

Klimatizácia a iné formy útlaku

Prečo ma trápi patriarchát, v ktorom žijeme tak dlho, že už sme si mohli zvyknúť? Pretože niektoré veci mi dochádzajú až teraz a s pocitom, že kompetencie by mohli byť rozdelené spravodlivejšie, zjavne nie som sama.

Svedčí o tom napríklad aj celosvetový úspech kníh ako Lean in Sheryl Sandbergovej, vrcholovej manažerky Facebooku. V češtine vyšla pod názvom Opřete se do toho a je plná analýz a rád týkajúcich sa obmedzení, ktoré bránia ženám v uplatnení.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Eva Borušovičová (1970) študovala na Filmovej fakulte VŠMU scenáristiku a réžiu, kde v súčasnosti aj prednáša. Na svojom konte má dva celovečerné filmy, Modré z neba a Vadí nevadí. Napísala scenár k filmu Jánošík – Pravdivá história, ktorý nakrútila poľská režisérka Agnieszka Holland. Je vydatá, má dvoch synov a jednu dcéru. Instagram

Čítajte ďalej

Neustúpili sme (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


6 h

Blahobyt (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


26. jún

Vedenie (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


23. jún

Diagnóza (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


22. jún

Premena (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


21. jún

My sme tiež les (Holina)

Karikatúra denníka SME (Holina)


20. jún
SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu