SME

Prezident Erdogan Európe s migráciou nepomôže

Prezident Erdogan Európe s migráciou nepomôže

Redakcii sa podarilo získať leták, ktorým budú slovenské úrady vítať utečencov, ktorých cesta zo Sýrie cez Turecko sa skončí na Slovensku.

[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/4/56/5696164/5696164.jpeg?rev=2" author="Foto: TASR/AP" longread-pos="full"]Erdogan a Juncker rokujú, ale dohoda Turecka s EÚ o pomoci s migrantmi nie je reálna.[/content]

TEXT: Petr Šabata

[content type="longread-pos" pos="left"]

[content type="img" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/7/56/5696167/5696167.jpeg?rev=2"][/content]

Píše Petr Šabata, zástupca šéfredaktorky denníka SME.

[/content]

Európska únia si od Turecka sľubuje, že zabráni ďalším státisícom migrantov, aby na jar 2016 vyrazili smerom Grécko - Balkán - západná Európa.

Takmer v každej úvahe o predchádzaní novým vlnám utečencov hrá Turecko dôležitú úlohu a bez neho sa problém naozaj nedá riešiť.

Lenže všetky tieto nádeje sú plané - Turecko má a bude mať úplne iné starosti a EÚ mu naopak nemá za prípadnú pomoc čo ponúknuť.

Európske predstavy

Cez Turecko prúdia státisíce utečencov zo Sýrie, z Iraku, Afganistanu, Pakistanu a ďalších končín, v krajine sú teraz viac ako dva milióny migrantov.

Predstava EÚ je, že by Turecko ešte na svojom území utečencov registrovalo a rozdelilo na hospodárskych migrantov a potenciálnych azylantov.

Členovia tej druhej skupiny by buď dostali azyl priamo v Turecku - to zrejme z menšej miere -, alebo by civilizovaným spôsobom, nie s pomocou pašerákov, putovali do Grécka.

S týmto dramaticky nižším počtom ľudí ako tento rok v lete by si už Gréci ľahšie poradili - opäť by ich evidovali a triedili na ekonomických a tých, ktorí majú nárok na azyl.

Nádejných žiadateľov o azyl by si európske krajiny rozobrali - či už podľa kvót, alebo dobrovoľne - a dopravili do Nemecka, Dánska, Francúzska, na Slovensko ...

EÚ by si takisto predstavovala, že v Turecku vznikne šesť nových veľkých utečeneckých táborov pre dva milióny ľudí – to pre prípad, že by prílev utečencov zo Sýrie i ďalších krajín výrazne zosilnel (čo sa dá napríklad po ruskom bombardovaní v Sýrii predpokladať, upozorňujú na to aj turecké úrady; OSN zmieňuje až počet osem miliónov ľudí ohrozených v Sýrii vojnou).

Turecké starosti

Toľko pekné európske predstavy, ktoré realita úplne popiera: Turecko je, opatrne povedané, na pokraji občianskej vojny - vládne jednotky dnes a denne bombardujú kurdské územia.

Krajina je otrasená teroristickým útokom, pri ktorom v Ankare zahynulo 128 ľudí (podľa kurdských zdrojov, vláda hovorí o 97). A do kľúčových parlamentných volieb ostáva osemnásť dní (1. novembra).

Voľby do 550­členného parlamentu sa pritom konajú tento rok už druhýkrát.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Autor pracuje v Českom rozhlase. Facebook

Čítajte ďalej

Stačí nechať krátko pôsobiť (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


19 h

Realistické prianie (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


1. dec

Zakaždým presne (Hej, ty!)

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


30. nov

Oprávnená pochybnosť (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


29. nov

Ruský advent (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


28. nov

Katar 2022 (Hej, ty!)

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


27. nov
SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu