SME

Putinov obľúbenec Ramzan a jeho svetová fontána

Putinov obľúbenec Ramzan a jeho svetová fontána

Ramzan Kadyrov má už najväčšiu mešitu v Európe, a chystá sa na najmodernejšie letisko v Rusku.

[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/1/57/5795881/5795881.png?rev=2" author="Foto: Profimedia" longread-pos="full"]Groznyj, fontána za 840 miliónov eur.[/content]

Ramzan Kadyrov má už najväčšiu mešitu v Európe, najväčšiu fontánu, chystá sa na najkrajšie a najmodernejšie letisko v Ruskej federácii...

TEXT: Petra Procházková

[content type="longread-pos" pos="left"]

[content type="img" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/9/57/5707519/5707519.jpeg?rev=2"][/content]

Píše Petra Procházková, redaktorka SME a Lidových novín.

[/content]

Dĺžka celej konštrukcie je 300 metrov. Šírka bezmála štyridsať. Voda sa šplhá do výšky 60, ale aj 80 a v niektorých momentoch až 180 metrov. Podľa tvrdenia vodcu malej kaukazskej republiky, ktorá sa zapísala do povedomia sveta ako centrum krvavého konfliktu s ruskou účasťou, je to vôbec najväčšia farebná hudobná fontána na svete. A keď to tvrdí sám čečenský vládca Ramzan Kadyrov, musí to byť pravda.

Ramzan, ako ho Čečeni familiárne volajú, sa, samozrejme, v dobrom rozmare a ešte teplom októbrovom dni osobne zúčastnil na slávnostnom spustení prevádzky fontány, ktorá sa určite stane nielen najväčším svetovým vodometom, ale aj jedným z najvýznamnejších pamätníkov ľudského gýča a nevkusu.

Po boku Kadyrova sa prišli farebnému estetickému zločinu pokloniť aj Sergej Aksionov, vodca Krymu, ktorý vlani Rusi silou odobrali Ukrajine, a Abdul Rašíd Dustum, afganský generál uzbeckého pôvodu, človek krutý, nie veľmi kultúrne založený, ale najmä páchateľ radu vojnových zločinov. Všetkým trom sa pompézna farebná šou náramne páčila.

Krajší a väčší

Fontána sa nachádza na území športového komplexu nazývaného veľkolepo Grozenské more, vo štvrti Černorečije, v hlavnom čečenskom meste Groznom. Zaberá aj s ďalšími objektmi plochu 300 hektárov. Vraj tvarom fontána pripomína tradičné čečenské symboly, ale v spleti oslňujúcich svetiel, jasných farieb a prúdiacej vody možno akúkoľvek symboliku okrem tej jarmočnej len ťažko rozoznať. Dôležité však je, ako sa píše vo vyhlásení tlačovej služby hlavy republiky Ramzana Kadyrova, že fontána v Groznom je krajšia a predovšetkým väčšia než slávna fontána v Dubaji.

Obrovský tlak vody vytvára dve vodné plochy, ako hovoria čečenskí inžinieri „plátna“, s rozmermi 25­krát 18 metrov. Na tieto zvislé vodné plochy sa premietajú najrôznejšie videoklipy, ale pokojne sa tu dá púšťať napríklad inaugurácia ruského prezidenta Vladimira Putina alebo roztomilá scénka s Ramzanom Kadyrovom v hlavnej úlohe, ako sa mazná so svojím tigríkom.

Súčasťou fontány je 248 špeciálnych plameňometov, ktoré skutočne chrlia oheň do výšky 60 metrov. Zároveň je v priestore fontány rozmiestnených 248 rozprašovačov, ktoré sa môžu otáčať o 180 stupňov, a 234 rozprašovačov, ktoré možno otočiť o 360 stupňov. No a aká by to bola farebná fontána bez 3600 rôznofarebných svetlometov?

Kto to platí?

Na sociálnych sieťach čečenský vodca oznámil, že táto paráda ho vyšla na 60 miliárd rubľov (840 miliónov eur). Vraj sa v žiadnom prípade ani kopejka nebrala zo štátneho rozpočtu. Odkiaľ sa však teda vzali miliardy, navyše v čase pre celé Rusko nie práve ekonomicky priaznivom, to Ramzan nespresňuje.

Je to nepochybne muž nesmierne schopný a šikovný. Pretože Čečensko aj posledné násilne pripojené územie - polostrov Krym - sú najchudobnejšími oblasťami v Ruskej federácii. Dotácie, ktorými ich Moskva udržiava pri živote a v dostatočne lojálnej nálade, sú jedny z najväčších, a ostatné regióny ich výšku vzbúrencom na severnom Kaukaze a Krymskom polostrove len ticho závidia.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Petra Procházková je česká novinárka a publicistka. Facebook

Čítajte ďalej

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


14 h

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


25. sep

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


24. sep

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


21. sep

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


20. sep
SME.sk Minúta Najčítanejšie Video
SkryťZatvoriť reklamu