Autor je vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku
Nedostatok mladých ľudí v poľnohospodárstve je problémom v celej Európe. Pritom práve oni pritom prinášajú nové nápady.
Počuli ste už o slovenských firmách Cibi alebo 4 Fruit? Prvá úspešne zaviedla koncept zdravého bioobčerstvenia na americkom trhu, druhá je najväčším producentom slovenských paradajok a dokázala sa presadiť aj v tvrdej konkurencii dovážaných potravín pre obchodné reťazce.
Obe majú mladých manažérov, ktorých elán a inovatívne prístupy im priniesli viacero ocenení, uplatnenie na zahraničných trhoch a nové pracovné miesta. Podobné úspešné príbehy, za ktorými stoja mladí farmári, u nás, žiaľ, stále nie sú bežným javom. Odvetvie poľnohospodárstva je popri iných ťažkostiach postihnuté aj výrazným starnutím poľnohospodárov.
Vzpruha pre agrosektor
S podobnými problémami sa boria aj iné krajiny, Európska komisia ich preto navrhla riešiť posilnením mladých farmárov, a to cez vyššie priame platby alebo špecifické programy rozvoja vidieka. Aj keď z hľadiska celého objemu európskych financií, ktoré na Slovensko prídu, nejde o závratné sumy, odhodlanie mladých a ich úprimná snaha začať farmárčiť dávajú nádej, že tieto prostriedky budú investované dobre.
Cieľom programu rozvoja vidieka je podporiť 600 mladých poľnohospodárov a 330 malých rodinných poľnohospodárskych podnikov. Štartovací balík 50-tisíc eur sa začínajúcim farmárom určite zíde.
Prostriedky z programu rozvoja vidieka pôjdu aj na investície do spracovania poľnohospodárskych produktov. Slovensko totiž zaostáva v oblasti finalizácie produktov a tým stráca príjmy z vyššej pridanej hodnoty.
Rôznorodosť sa vypláca
Značnú časť produkcie nespracúvame doma, ale vyvážame do zahraničia.