Autorka je komentátorka denníka SME
Tento text je súčasťou publikácie Integrácia ľudí s medzinárodnou ochranou na Slovensku: Hľadanie východísk. Autorky štúdií Miroslava Hlinčíková a Martina Sekulová požiadali niekoľkých žiadateľov o azyl, aby si viedli denník o svojej skúsenosti. Zápisky s vybielenými menami poslali štyrom autorom, ktorých poprosili o prepísanie denníkov do ľubovoľnej formy. Zároveň mali zachovať anonymitu azylantov a pretlmočiť ich skúsenosti.
Zuska Kepplová podala príbeh vojnovej utečenkyne ako ironického motivačného sprievodcu. Vyberáme úryvky. Celú publikáciu nájdete voľne prístupnú na stránkach Inštitútu pre verejné otázky.
Ubytovanie
Ešte raz: Nemajte očakávania! Súkromie je prežitok, nezaťažujte sa zbytočne tým, na čo ste boli doteraz zvyknutí. Otvorte sa novým podnetom! Ak máte radi hostely, mohlo by vám ubytovanie vyhovovať. Ubytovňa otestuje vašu mieru tolerancie vo viacerých smeroch: v hygiene aj inakosti obyvateľov. Mnohí si mylne predstavujú, že ľudia sa v ťažkých podmienkach zblížia a nehľadia na pôvod.
Nie je to pravda. Bude sa vám zdať, že viaceré etniká majú nanajvýš čudné zvyky, medzi ktoré nepatrí starostlivosť o okolie alebo podobná miera tolerancie k deťom. Špeciálne k vašim deťom. Prichádza k bitkám, nedorozumeniam, ale aj k dojemným zmiereniam a nepravdepodobným priateľstvám. Navrhnite nejakú spoločnú aktivitu, z ktorej budú mať úžitok všetci obyvatelia! Čistiace prostriedky vám personál zadováži a vy sa môžete pustiť do upratovania.
Napokon privítajte personál piesňou a dobrou náladou! Sami sa potrebujú znovu a znovu presviedčať, že nemajú do činenia s teroristami a bandou lenivcov.
Jazyk
Najdôležitejšia je dobrá komunikácia, vzájomné porozumenie. Mali by ste preto vedieť aspoň jeden svetový jazyk, no najlepšie dva či tri.
Po uplynutí karantény absolvujete zopár rozhovorov, ktoré pomôžu určiť, čo ste zač a aká je vaša motivácia. Priebežne si budujte dobré vzťahy s personálom zariadení, kde dočasne pobývate. Deti vám v tom môžu pomôcť, najmä musia pôsobiť slušne a milo.
V rôznych krajinách sú na slušnosť a milotu rôzne náhľady. Slováci si potrpia na hlasný pozdrav s pohľadom do očí, môžete kývnuť hlavu, úklon už nie je potrebný. Pozor na ruky vo vreckách či hlasnú reč!
Usmievajte sa, tým nič nepokazíte, aj keď niektorí si môžu myslieť, že ich provokujete, posmievate sa ich zlej nálade.