V Škótsku som bol vychovaný tak, aby som policajtov pokladal za svojich spojencov, a keď to budem potrebovať, pokojne niektorého požiadal o pomoc.
Aké bolo moje prekvapenie, keď som sa počas svojej prvej návštevy Spojených štátov v devätnástich rokoch opýtal na cestu k najbližšej pošte newyorského policajta, ktorý práve riadil dopravu na Times Square, a vyslúžil si zato od neho príval sprostostí.
V zmätku, ktorý nastal, som vhodil naliehavé dokumenty pre svojho zamestnávateľa do odpadkového koša, ktorý mi pripomínal poštovú schránku.
Samozrejmosť pre bohatých
Európania majú sklon vnímať svoje vlády pozitívnejšie ako Američania, pre ktoré sú neúspechy a neobľúbenosť ich federálnych, štátnych aj miestnych politikov bežnou vecou. Napriek tomu rôzne americké vlády vyberajú dane a poskytujú za to služby, bez ktorých by Američania nemali taký ľahký život.
Američania podobne ako mnohí občania iných bohatých krajín pokladajú za samozrejmosť právny a regulačný systém, verejné školy, zdravotníctvo a sociálne zabezpečenie pre starších občanov, cesty, obranu, diplomaciu i masívne investície štátu do výskumu, najmä v medicíne.
Iste, nie všetky tieto služby sú na takej úrovni, na akej by mohli byť, prípadne ich nemôžu v rovnakej miere využívať všetci; ľudia však väčšinou platia dane, a ak niekoho uráža spôsob, akým sa tieto peniaze vynakladajú, rozprúdi sa živá verejná debata a pravidelné voľby umožňujú ľuďom, aby tieto priority zmenili.