SME

Podnestersko, to je paródia dokonca aj na totalitný systém

Podnestersko, to je paródia dokonca aj na totalitný systém

Keby sme mali aspoň päť metrov spoločnej hranice s Ruskom, tak by sme sa kúpali v čokoláde, sú presvedčení dedinčania pri hranici s Ukrajinou.

TEXT: Petra Procházková

[content type="longread-pos" pos="left"]

Píše Petra Procházková, redaktorka SME a Lidových novín.

[/content]

M anželia. Ona je Ukrajinka. On Rus, ktorý sa narodil v moldavskej metropole Kišiňov. Žijú v Podnestersku, ktoré od začiatku 90. rokov minulého storočia okupuje ruská armáda. Podobne ako teraz ukrajinský Donbas sa chce oddeliť od Ukrajiny, Podnestersko sa vtedy rozhodlo odtrhnúť od Moldavska.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Táto zmiešaná rodina je typickým produktom sovietskej epochy, ktorá napriek všetkým mínusom mala jednu výhodu: v dôsledku zločineckej deportácie celých národov, neľútostných umiesteniek, pohybu miliónov osôb počas Veľkej vlasteneckej vojny a etnických čistiek sa mohli spoznať ľudia, ktorí by za normálnych okolností na seba nikdy nenarazili. To je príbeh Aľony a Denisa Marčkovovcov, obrancov ľudských práv z Tiraspola.

„Môžete mi úplne slobodne odpovedať na všetky otázky?“ spýtala som sa radšej na úvod nášho stretnutia, ktoré sa odohralo v Prahe. Marčkovovci, ktorí v Podnestersku vedú jedno z mála občianskych združení Apriori - informačno­právne centrum, sem prišli na pozvanie českej organizácie Človek v tiesni.

„No, s istou nádejou, že vaše noviny tam u nás nikto nečíta,“ usmiala sa Aľona. Denis práve telefonoval a vzrušeným hlasom niečo závažné riešil. V Tiraspole nechali Marčkovovci dve deti, trinásťročnú dcéru a devätnásťročného syna.

Je Podnestersko pre vašich blízkych bezpečné?

A.: „Neviem. Je pravda, že raz už som mala takmer zbalené. Druhého augusta 2015 sa syn vracal večer domov a niekto ho prepadol. Niekoľkí muži ho zbili. Zlomili mu ruku. Vrhli sa naňho zozadu, kopali doňho, keď ležal na zemi. Odviezli sme ho do Kišiňova do nemocnice. Museli ho operovať, ruka bola v hroznom stave. A viete, prečo ho prepadli? Pretože má dlhé vlasy! Podozrievali ho, že je homosexuál. To je u nás veľmi nebezpečné, dávať najavo svoju inakosť.“

Ste si istá, že ten prípad nemá súvislosť s vašou ľudskoprávnou činnosťou a kritikou politického vedenia?

A.: „Ani nechcem pomyslieť, že moje dieťa trpelo kvôli mne. Dúfam, že to tak nie je.“

Ostrihal si dlhé vlasy?

A.: „Nie. Takto ho nedonútia.“

Je po vás. Napriek všetkému zostávate v Podnestersku. Je pravda, že zo všetkých enkláv najviac pripomína „starý dobrý Sovietsky zväz“?

A.: „To je len fasáda. Vnútorne sa mnohé zmenilo k horšiemu. Je to paródia na štát. Je to dokonca aj paródia na totalitný systém. Všetko je to trikrát také absurdné, než to bolo za ZSSR. Napríklad posledné voľby: V štátnych štruktúrach dostali ľudia príkaz, aby hlasovali za určitého kandidáta. Na mobil museli vyfotografovať volebný lístok s tým správnym menom a ukázať ho šéfovi. A tak si udržali svoje pracovné miesto.“

Napriek tomu sa obyvatelia Podnesterska stále nechcú vzdať myšlienky na samostatnosť?

D.: „Ja ako Rus som vtedy skutočne cítil reálnu hrozbu. V Kišiňove žilo 70 percent ruskojazyčného obyvateľstva. A vedenie Moldavska sa po čerstvo nadobudnutej nezávislosti rozhodlo, že všetko bude moldavské. Napríklad úplne vymenili policajtov. Priviedli do Kišiňova chlapcov z dedín, ktorí síce hovorili po moldavsky, ale keď im niekto odpovedal po rusky, zmlátili ho. Ľudia mali pádne dôvody báť sa rumunizácie. Bez ohľadu na to, kto, kde a ako ich rozpoloženie zneužil. Téma strachu a nenávisti sa v politike vždy hodí.“

A.: „Jediné, čo Podnestersku zostalo, je viera v Rusko.“

Ale Rusko je trochu ďaleko...

A.: „Keď si Rusko vzalo Krym pod svoje krídla, v Podnestersku zavládla eufória.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Petra Procházková je česká novinárka a publicistka. Facebook

Čítajte ďalej

Oprávnená pochybnosť (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


6 h

Ruský advent (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


28. nov

Katar 2022 (Hej, ty!)

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


27. nov

Niet dôvodu na nespokojnosť (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


24. nov

Ošálený (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


23. nov

Už čoskoro (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


22. nov
SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu