Autor je vedúci zastúpenia Európskej komisie na Slovensku
Do ošumelej administratívnej budovy v centre okresného mesta, ktorá už má najlepšie časy za sebou, vchádza mladý absolvent strednej školy. Hneď za ním po schodisku stúpajú pomocný robotník z predmestia a dlhodobo nezamestnaný otec rodiny z neďalekej rómskej osady. Všetci traja sa zaradia za bývalú predavačku, ktorú pár rokov pred dôchodkom prepustili.
Týchto ľudí spája rovnaký problém, patria medzi 11,1 percenta obyvateľov Slovenska v produktívnom veku, ktorí si hľadajú prácu. Toto číslo je aj napriek státisícom našincov pracujúcich v zahraničí nad priemerom Európskej únie, kde miera nezamestnanosti dosahuje 9,5 percenta. Aj podľa prieskumov ide o rovnako vážny problém ako na začiatku tisícročia, keď bol u nás bez práce každý piaty človek.
Nezamestnanosť Slováci vytrvalo označujú za najväčší neduh krajiny. Pozitívny trend sa navyše netýka všetkých skupín uchádzačov o zamestnanie. Až 65 percentám ľudí, ktorí boli v prvom štvrťroku 2015 evidovaní na úradoch práce, sa nedarí zohnať si zamestnanie viac ako rok. Rastúcu tendenciu má aj počet ľudí, ktorí si hľadajú nové miesto už vyše štyroch rokov.