SME

Ako sa v Moskve rodia bojovníci Islamského štátu

Ako sa v Moskve rodia bojovníci Islamského štátu

Okrem chudobných a zúfalých idú do Sýrie bojovať aj ľudia žijúci v dostatku, predstavujúci strednú triedu.

Okrem chudobných a zúfalých idú do Sýrie bojovať aj ľudia žijúci v dostatku, predstavujúci strednú triedu.

TEXT: Petra Procházková

[content type="longread-pos" pos="left"]

Píše Petra Procházková, redaktorka SME a Lidových novín.

[/content]

A si päťtisíc obyvateľov Moskvy obdivuje a uctieva organizáciu Islamský štát alebo Hizb ut-Tahrír. Alebo obidve. Radi by sa stali ich členmi alebo nimi už sú. Tvrdí to expert Inštitútu národnej stratégie a šéfredaktor ruského časopisu Moslimský svet Rais Sulejmanov. Je to jeden z najväčších odborníkov na radikálny islam v Rusku. Jeho odhad znie na prvý pohľad desivo. Keď si však uvedomíme, že v Moskve žije okolo 14 miliónov obyvateľov, je to číslo trochu stráviteľnejšie.

Moskva je dnes totiž - okrem Istanbulu - najväčším moslimským mestom Európy. Žijú tu najmenej dva milióny služobníkov proroka Mohameda. Najskôr ešte o niečo viac. A väčšina z nich sú usporiadaní a slušní ľudia, ktorí pracujú usilovnejšie než hociktorý pravoslávny domorodec.

Päťtisíc sa však z inej perspektívy môže zdať ako veľké číslo - ak by všetci vzali do rúk zbraň, je to slušná armáda.

Z týchto odhadovaných piatich tisícov zďaleka nie všetci sú odhodlaní vyraziť brániť islam opásaní bombami, vyzbrojení kalašnikovmi. Nie všetci idú hneď vyhlasovať džihád hocikomu. Ale všetko, čo extrémisti konajú, títo ľudia schvaľujú. A keď sa v ich komunite objavia šikovní verbovači Islamského štátu, majú práve u týchto stúpencov radikálnych rezov a komplexného džihádu najväčšiu šancu na úspech.

Ponížení a radikálni

[content type="citation"]Najviac znepokojujúci je však údaj, ktorý potvrdil sám ruský prezident Vladimir Putin. V Sýrii na strane Islamského štátu bojuje približne päťtisíc občanov Ruska. Väčšina z nich sú muži, ale utiekli sem aj ženy, niekedy celé rodiny. Nebezpeční pre Rusko budú, až sa vrátia domov.[/content]Náborári extrémistov sú najaktívnejší v etnicky homogénnych komunitách, ktorých je v ruskej metropole celý rad.

Jedna z najpočetnejších a na extrémizmus aj najúrodnejších je komunita tadžická. Napokon početné zastúpenie majú Tadžici aj v Sýrii, kde bojujú v radoch Islamského štátu ako levy. Väčšina z nich neprišla na bojisko z chudobného Tadžikistanu, ale z oveľa bohatšieho Ruska...

Podľa Sulejmanova je úplne zjavné, že Tadžici sa najčastejšie radikalizujú v Moskve - odchádzajú z domova ako chudobní a ušliapnutí zúfalci, ktorým nezostáva nič iné, než sa dať najať ilegálne na otrockú prácu na niektorej z moskovských stavieb. A robiť to, čím aj absolvent ruskej osobitnej školy opovrhuje. Sústavné ponižovanie, absencia inej perspektívy, než je neveselá súčasnosť, drina bez konca, zato s malým zárobkom (mnohonásobne nižším, než by si za rovnakú činnosť mohli žiadať majitelia ruských pasov), to všetko dohromady je skvelou predohrou k radikalizácii. Je to doslova prípravka na plnohodnotné členstvo v niektorej z extrémistických organizácií.

Podľa Sulejmanova je v metropole rad miest, kde sa môže aj nováčik dostať medzi ľudí s krajne radikálnymi názormi. Napríklad všetkým známe, ale predsa len ilegálne mešity a modlitebne, ktoré sú zvyčajne v rôznych súkromných bytoch, rodinných domoch alebo nenápadných lacných kaviarňach či čajovniach. Verbovači sa však často vydávajú aj medzi obyčajných veriacich do oficiálnych mešít, dokonca aj do Veľkej mešity na Triede mieru.

Oveľa intenzívnejšia a lacnejšia aj bezpečnejšia je náborová kampaň cez internet. Sociálne siete VKontakte alebo Odnoklasniki sú ideálnou možnosťou osloviť ľudí, ktorí na to doslova čakajú. V oboch sociálnych sieťach sú početné skupiny Islamského štátu. Prostredníctvom programov WhatsApp, Viber či Skype sa šíria reklamné klipy, verbovači sa ich prostredníctvom bližšie zoznamujú so svojimi klientmi.

V stopách Lenina

Verbovači nemusia lákať ľudí len do Islamského štátu. Veľmi populárna je tiež v Rusku zakázaná Strana islamského oslobodenia (Hizb ut-Tahrír).

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Petra Procházková je česká novinárka a publicistka. Facebook

Čítajte ďalej

Neustúpili sme (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


6 h

Blahobyt (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


26. jún

Vedenie (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


23. jún

Diagnóza (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


22. jún

Premena (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


21. jún

My sme tiež les (Holina)

Karikatúra denníka SME (Holina)


20. jún
SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu