Autor je spravodajca Českého rozhlasu
Návšteva čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga vo Veľkej Británii bola pompézna. S kráľovnou Alžbetou sa prešiel v zlatom kočiari, zlato sa lesklo aj na bankete na počesť Číny a následne označil britský premiér David Cameron za zlaté aj vzťahy medzi oboma krajinami. Niet divu, veď počas návštevy podpísali kontrakty za štyridsať miliárd libier, teda 55 miliárd eur.
Číňania sa navyše budú podieľať na výstavbe aj financovaní jadrovej elektrárne Hinkley Point C.
Si Ťin-pching si tak musel pripadať ako v siedmom nebi, napokon každý jeho krok vysielaný čínskou štátnou televíziou CCTV sprevádzali davy nadšených priaznivcov, či už v Londýne, alebo v Manchestri. Čo na tom, že išlo prakticky len o čínskych študentov, ktorí sa povinne z celej Británie zišli vítať svojho prezidenta? A aj vlajočky im zabezpečila čínska ambasáda...
Ak sa azda objavili nejaké obláčiky v podobe protestov Tibeťanov a ich stúpencov alebo vyznávačov hnutia Falun Kung, obyvatelia ČĽR sa o nich nič nedozvedeli, rovnako ako o výstave najznámejšieho čínskeho umelca a kritika komunistického režimu Aj Wej-weja alebo o tom, že sa na slávnostnej štátnej večeri v Buckinghamskom paláci nezúčastnil veľký priateľ najvyššieho tibetského duchovného dalajlámu princ Charles.