SME

Zachráňme strednú Európu

Zachráňme strednú Európu

Skutočným brandom strednej Európy bola postava überintelektuála, ktorý textami, libretami, operou a baletom poráža jadrových Sovietov.

TEXT: Michal Havran

[content type="longread-pos" pos="left"]

Píše Michal Havran, teológ, šéfredaktor jetotak.sk.[/content]

N evieme ešte presne, čo sa stalo, prečo sa to deje práve teraz, a nie dajme tomu pred desiatimi rokmi, keď boli naše, takpovediac predpoklady odkloniť sa zdanlivo výraznejšie, keď bol vo vzduchu ešte Mečiarov duch a brat Kaczynski, Klaus a svieži Orbán.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zdalo sa, že v tých časoch sa od hlavného prúdu odtrhneme jednoduchšie, bez vplyvu vonkajších okolností, utečencov, náboženskej paranoje a etnických záchvatov.

My Európania

Napriek tomu sme sa vtedy rozhodli, pod vplyvom iných udalostí, inšpirujúcich a ukazujúcich cestu von zo stredoeurópskeho prekliatia - ak to náhodou nie je osud, že sa staneme Európanmi, nebudeme už viac odvrátenou stranou našej civilizácie, neostaneme potomkami habsburgovských degenerátov a Stokerových upírov, bezprizornými Valachmi a pogromistami so záľubou v literatúre a tvrdom alkohole.

Niečo sa v tých časoch podarilo, pocit nesmrteľnosti nás viedol niekoľko rokov, bolo to obdobie, keď stredoeurópski premiéri poúčali staré európske štáty, ako robiť to a ono, vedeli, ako bude kontinent vyzerať, ako bude konečne vyzerať teraz, keď sme spolu.

Nie opäť spolu, lebo my sme sa nenašli opäť, ale prvýkrát, predtým sme sa stretávali v zákopoch, na frontoch a v táboroch a pár listov medzi Koperníkom, Bellom a Jesséniom s Holanďanmi a Francúzmi, Husove narážky na Wiclefa a Pikarďania utekajúci pred inkvizíciou do Čiech nevybudovali ani len kultúrne spoločenstvo.

Zaradenie strednej Európy do Európy bolo kľúčovým civilizačným programom procesu takzvaného rozšírenia, čím sa myslelo rozširovanie o hodnoty, ako keby sa hodnoty šírili na spôsob čiernej smrti alebo eboly.

Rozšírenie je v tomto zmysle nedokonalým dielom, nedokončeným projektom poistiť stred Európy pred jej vlastnými záchvatmi, no čoraz viac sa ukazuje, že v skutočnosti sme sa my s našimi politickými psychózami rozšírili na západ a pomaly kontaminujeme zvyšok kontinentu rovnako, ako potreboval Dracula nakazenú rodnú zem, aby sa mohol zložiť v Londýne.

Mysleli sme si teda, že nás skúsenosť s nacizmom a komunizmom ochráni, nebolo síce jasné pred čím, no mali sme štatút morálnych víťazov dejín a radi nás počúvali.

My hrdinovia

Keď som v tom období žil mimo Slovenska, panovali o našich krajinách dve predstavy. Jedna konzumná, zanedbateľná, si nás spájala s hordami milovníkov elektrospotrebičov, ktoré sme dovtedy podľa západoeurópskej mytológie nemali.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Autor je teológ, spisovateľ a moderátor publicistickej relácie Večera s Havranom. Facebook

Čítajte ďalej

Niet dôvodu na nespokojnosť (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


24. nov

Ošálený (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


23. nov

Už čoskoro (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


22. nov

Obavy z kataru (Hej, ty!)

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


21. nov
Prehodnotenie hodnôt.

Prehodnotenie hodnôt (Sliacky)

Karikatúra denníka SME na dnes.


20. nov

Šťastný koniec (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


17. nov
SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu