Autor je bezpečnostný analytik
Bývalý operatívny riaditeľ maďarskej rozviedky László Földi vyhlásil, že „Európa sa nachádza uprostred vojny“. Povedal to v relácii Európsky čas v Kossuth Rádió 18. októbra 2015. K určitej forme vojnového konfliktu prirovnal situáciu aj maďarský politológ Zoltán Gálik, ktorý sa domnieva, že migračná kríza v Európe je ďalšou fázou tzv. hybridnej vojny, ktorú Rusko pretransferovalo okľukou z Ukrajiny na Blízky východ a do Európy.
Obviňujú Putin Tours
Tomu by zodpovedali aj nedávno medializované výroky českého ministra obrany Martina Stropnického. Po svojej októbrovej návšteve Maďarska médiám uviedol, že jeho maďarský kolega István Simicskó ho oboznámil so spravodajskými informáciami, ktoré potvrdzujú, že Rusko finančne pomáha preprave migrantov autobusmi z Balkánu do krajín západnej Európy a dokonca to vraj označil za aktivity „Putin Tours“. Maďarská strana sa neskôr od týchto vyjadrení dištancovala.
Bez ohľadu na to, či súhlasíme s takýmito tvrdeniami, začala migračná kríza nebezpečne eskalovať po politicky nerozvážnej výzve nemeckej kancelárky Angely Merkelovej pre migrantov zo Sýrie, že sú v Nemecku vítaní. V súčasnosti môže lavína migrantov viesť aj k prípadnému domino efektu na Balkáne.
Nebezpečnejším scenárom pokračovania migračnej krízy by sa mohla stať politická radikalizácia nemeckej spoločnosti (najmä jej východonemeckých častí).
Napokon aj maďarský premiér Viktor Orbán už v januári 2015 otvorene upozorňoval EÚ na hroziacu migračnú krízu. Správne predpokladal, že v nej našiel nacionalistickú agendu, s ktorou sa mu podarí zastaviť pokles preferencií jeho strany Fidesz.