SME

Párky zabíjajú, Čislák kryje Fica a polícia v kampani

Párky zabíjajú, Čislák kryje Fica a polícia v kampani

Linka Air Berlin z Viedne do Abú Zabí núdzovo pristála v Turecku, keďže z lietadla museli vysadiť Slovenku. Nie, nebola opásaná trhavinami...

Linka Air Berlin z Viedne do Abú Zabí núdzovo pristála v Turecku, keďže z lietadla museli vysadiť Slovenku. Nie, nebola opásaná trhavinami...

TEXT: Peter Schutz

[content type="longread-pos" pos="left"]

Píše Peter Schutz, komentátor denníka SME.[/content]

Udalosť týždňa

Kaczynski sa vracia. Síce v sukni (Beata Szydlo), ale triumfálne. So ziskom piatich mandátov cez nadpolovičnú väčšinu sa strana Právo a spravodlivosť „prezvíťazila“ až k jednofarebnej vláde, čo je nová móda V4, ktorá jej – pozri Fico II a Orbán III – veľmi nesvedčí. Kabinet PiS ozdobou demokracie zrejme tiež nebude, ale ustarané náreky, že z Poľska opäť rastie kverulantský zlý muž Európy, ignorujú vnútrostranícke i geopolitické zmeny, čo sa udiali odvtedy, čo Jaroslaw (s tragicky zahynuvším Lechom) vládol naposledy.

Neudalosť týždňa I

Spoločný summit EÚ a západného Balkánu k utečeneckej kríze. Rozhodnutie zvýšiť kapacity na prijatie migrantov v štátoch na balkánskej trase na stotisíc, z čoho 30­tisíc pripadne na Grécko, plus nejaké peniaze a zopár ďalších parciálnych opatrení, je správny krok, ale slepačí vzhľadom na hrozby, ktoré pozerajú zo scenára, že Merkelová podľahne tlaku zatvoriť hranicu či výrazne zbrzdiť prílev. Je pravda, že kancelárka nemá chuť na politickú samovraždu, ktorú by pre ňu takéto priznanie prehry znamenalo, ale spoliehať sa len na pravdepodobnejšie scenáre sa pri žeravení špirály v Nemecku nedá.

Neudalosť týždňa II

Parlamentná schôdza k Čislákovi. Odhliadnuc od faktu, že mal byť odvolaný v deň, keď bol vymenovaný, na druhom predstavení s ministrom zdravotníctva (prvé bolo v apríli), je horšie než politická zbytočnosť, že uprostred kampane milosrdne pre Smer odpútava pozornosť od osoby predsedu vlády, ktorý verejným vyslovením podpory Čislákovi – v reakcii na presne tie kauzy, ktoré stoja v zdôvodnení návrhu – už dávno prevzal politickú zodpovednosť za všetko, čo sa deje v rezorte zdravotníctva. A niet ani najmenšieho sporu, že podiel predsedu vlády na stave zdravotníctva je stokrát vyšší ako Čisláka, keďže nesmierna politická citlivosť zásahov do tohto prostredia zaručuje, že mŕtvolná „stabilita“, smrad a teplučko sú želaním premiéra, bez ktorého požehnania Čislák žiadne „veľké“ rozhodnutie urobiť nemôže, ešte ani keby chcel.

Chybný krok

Čítajte ďalej

Dankova listáreň (Mandor)

Karikatúra denníka SME (kreslí Mandor).

Nová živnosť kapitána (Sliacky)

Karikatúra Mikiho Sliackeho na štvrtok

Nová živnosť kapitána (Sliacky)

Almužna (Vico)

Karikatúra Fedora Vica na stredu

Almužna (Vico)

Výhodná ponuka (Sliacky)

Povolebná Sliackeho karikatúra na utorok

Výhodná ponuka (Sliacky)

Právo na blbosť (Sliacky)

Karikatúra Mikiho Sliackeho na pondelok

Právo na blbosť (Sliacky)

Rada. Národná rada (kreslí Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop