SME

Kto urobil z pacientov nepotrebnú suť?

Kto urobil z pacientov nepotrebnú suť?

Už nejde o „sedlácke“ vily v parkoch, hru na veľkopodnikateľov s maniermi čečenskej mafie, nejde o svetonázor. Ide o život.

[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/9/57/5705339/5705339.jpeg?rev=2" author="Foto: SITA" longread-pos="full"]Desať ľudí ovládlo zdravotníctvo na spôsob tých najhroznejších manierov mafie.[/content]

TEXT: Michal Havran

[content type="longread-pos" pos="left"]

[content type="img" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/2/57/5705342/5705342.jpeg?rev=2"][/content]

Dnes píše Michal Havran, teológ a šéfredaktor jetotak.sk.

[/content]

Až mi je to trápne spomenúť, vždy keď vidím, v akom stave sú nemocnice, na to, čo som zažil tu a v zahraničí, keď som sa ocitol na lôžku, po úraze alebo ochorení, alebo som bol prinútený ísť niekoho navštíviť a nevedel som sa rozhodnúť, či je hroznejšia diagnóża, alebo prostredie.

Väčšina slovenských lekárok a lekárov, nemocničného personálu sa snaží, stretol som sa vždy s milými a ochotnými ľuďmi, síce prepracovanými, no profesionálmi, ľuďmi so zničeným biorytmom, pracujúcimi na pohotovostiach.

Noc na pohotovosti, v spoločnosti dolámaných, kardiakov, chorých detí a akútnych stavov ukáže, že lekári a zdravotníci sú dnes obeťami chobotnice rovnako ako pacienti.

SME+

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Ale zdravotníctvo?

Chápem, alebo takto, mám isté porozumenie pre to, že mafiánske praktiky sú súčasťou niektorých biznisov. Pod vplyvom literatúry a filmu vieme, ako vyzerajú veľké stavebné zákazky, kto má záujem o stavebné plochy a nezastavané plochy, že už v 18. storočí sa ľudia zabíjali pre povolenia a zábory ornej pôdy, aby tam postavili niečo, čo dnes ani nestojí.

Vieme, že to existuje, moderné spoločnosti sa to snažia regulovať, viac či menej sa to darí, ale tento druh činnosti akoby mal v sebe niečo nemorálne, je to jeho súčasťou, rovnako ako príbehy, ktoré z toho vznikli, o gangoch a štvrtiach, prepratých prachoch v mrakodrapoch, mŕtvych peniazoch v rezidenčných oblastiach, príjmoch z prostitúcie a narkotrafiku, uložených v investičných fondoch.

Nemám ilúzie, svet je surový a developovanie nie je verejnou službou. Všetky významné európske a americké mestá vznikali takto nejako, bez hlavných architektov a občianskych komisií - vždy ako triumf peňazí a bezohľadnosti, a nie vždy sa to skončilo najhoršie.

Ale zdravotníctvo? Umierajúci a nevládni, ľudia bez kontaktov, bez možnosti ísť do Viedne alebo súkromnej kliniky, ľudia, ktorí dostanú termín na CT alebo inú technologickú diagnostiku pol roka po tom, ako sa objavili prvé príznaky, podozrenie na onkoochorenie alebo iné vážne ochorenie?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Autor je teológ, spisovateľ a moderátor publicistickej relácie Večera s Havranom. Facebook

Čítajte ďalej

Kto šetrí na svetle (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


7 h

Stačí nechať krátko pôsobiť (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


4. dec

Realistické prianie (Vico)

Karikatúra denníka SME (Vico).


1. dec

Zakaždým presne (Hej, ty!)

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


30. nov

Oprávnená pochybnosť (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


29. nov

Ruský advent (Sliacky)

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


28. nov
SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu