autor je učiteľ
Ľudská utečenecká cunami z Afriky a Ázie do Európy bude ešte dlhšie hlavnou mediálnou témou a jej koniec a riešenie je pre Európu niečím, na čo sa nedalo pripraviť a čo sa nedalo vôbec predpokladať v takom rozsahu. Od tohto leta však znovu prišlo aj na učiteľské platy v očakávaní ich ďalšieho zvyšovania.
Komora učiteľov sa mala zobudiť už od letnej chvíle, keď vláda ponižujúco, ignorantsky a arogantne navrhla zvýšiť učiteľské platy o necelé dve percentá.
Nakoniec to oficiálne školské odbory dotiahli na štyri percentá do tarifných platov učiteľov a prakticky všetkých pracovníkov škôl.
Korene už za socializmu
Súčasný stav učiteľských platov a financovanie školstva majú svoje korene v dávnej i v nedávnej minulosti.
Už v hlbokom socializme mali učitelia podpriemerné platy, z čoho pramenili aj podpriemerné dôchodky. Súčasné učiteľky – sedemdesiatničky, ktoré odpracovali v školstve viac ako štyridsať rokov, majú dôchodok 400 eur.
Po roku 1989 sa platy zvyšovali aj v školstve, ale stále zostávali v pásme podpriemeru miezd v národnom hospodárstve. Koncom 90. rokov 20. storočia sa začalo pracovať na vízii Milénia, teda okrem iného na výraznom zvýšení financií do školstva a zvýšení platov učiteľov z 0,8 priemeru mzdy v národnom hospodárstve až do 1,6 tohto priemeru.
Zlyhanie Milénia
To však predpokladalo aj adekvátne zvýšenie financií do rezortu školstva, čo sa však neudialo doteraz a stále to zostáva len pod štyrmi percentami HDP, hoci u nás by chceli všetci školstvo také, ako v iných štátoch, kde podiel dosahuje šesť percent HDP.